Aktivt företag
Thelimehouse 3.0 AB
Översikt
Företaget skall bedriva marknadsföring och medieproduktion. Företaget skall bedriva utbildning och föreläsningar. Företagets skall äga och förvalta egna fastigheter. Företaget skall bedriva uthyrning av fordon, båtar och flygplan.
- Registrerat
- 4 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Häradsvägen 6
- Postnummer & ort
- 22657 LUND
- Registrerat namn
- Thelimehouse 3.0 ABReg 2013-12-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
461 tkr
▲ 48,6 %Årets resultat
52 tkr
▼ 17,5 %Tillgångar
268 tkr
▲ 71,9 %Eget kapital
148 tkr
▲ 54,8 %Soliditet
55,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
149 tkr
▲ 36,8 %Totala skulder
121 tkr
▲ 98,9 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 460 996 | 310 251 | 266 000 | 270 000 | 162 500 |
| Övriga externa kostnader | 132 270 | 112 017 | - | - | 29 574 |
| Personalkostnader | 263 504 | 134 936 | - | - | 136 488 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 61 861 | 63 359 | - | - | −3 562 |
| Resultat e. fin. poster | 65 011 | 63 391 | 120 000 | 21 000 | −3 567 |
| Resultat före skatt | 65 011 | 63 391 | - | - | −3 567 |
| Årets resultat | 52 295 | 63 391 | - | - | −3 567 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 12 500 | - | - | 12 500 |
| Omsättningstillgångar | 268 332 | 143 607 | - | - | 45 875 |
| Kassa & bank | 148 508 | 108 581 | - | - | 44 029 |
| Summa tillgångar | 268 332 | 156 107 | - | - | 58 375 |
| Eget kapital | 147 806 | 95 511 | - | - | −148 411 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 120 526 | 60 596 | - | - | 206 786 |
| Soliditet (%) | 55,1 % | 61,2 % | 29,9 % | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 266 tkr (2024) till 461 tkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 52 tkr, en nettomarginal på 11,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 55,1 % vid årets slut, upp från 29,9 % (2024).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
Rörelsemarginal
13,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+48,6 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+29,8 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
35,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,23
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
461 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-09-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-11-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-09-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lund
Andra registrerade bolag med säte i Lund.
- \"Ordspecialisten\" HandelsbolagHB
- & Beyond Consulting ABAB
- 011CE SWEDEN ABAB
- 101 Watts ABAB
- 1013 ABAB
- 11110111100 ABAB
- 1337Works ABAB
- 1337Works Holding ABAB