Aktivt företag

Thermobyggen Gränna AB

AB Org.nr 5562012244
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-11

Aktiebolaget ska bedriva byggnadsverksamhetoch/eller försäljning av bostadshus samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
13 september 1979
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Lars Hillings gränd 7
Postnummer & ort
56331 GRÄNNA
Registrerat namn
Thermobyggen Gränna ABReg 2014-03-19

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
95,2 mkr
▲ 51,5 %
Årets resultat
1,1 mkr
▼ 41,7 %
Tillgångar
27,0 mkr
▲ 14,2 %
Eget kapital
7,9 mkr
▲ 1,0 %
Soliditet
41,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
23
Medelantal
Kassa & bank
4,0 mkr
▼ 14,6 %
Totala skulder
15,0 mkr
▲ 38,2 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 95 218 237 62 862 468 65 190 908 61 444 036 65 578 833
Övriga externa kostnader 4 774 850 4 579 505 3 892 654 3 780 584 3 242 111
Personalkostnader 16 160 768 13 465 073 12 034 823 10 828 396 10 576 888
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 529 452 2 887 373 4 006 199 3 486 630 1 312 615
Resultat e. fin. poster 545 243 2 914 880 4 044 468 3 499 563 1 281 368
Resultat före skatt 1 403 244 2 382 031 3 351 453 2 757 684 1 123 387
Årets resultat 1 081 936 1 856 620 2 646 106 2 171 888 868 049
Balansräkning
Anläggningstillgångar 2 827 119 2 427 245 3 336 693 3 827 045 2 127 827
Omsättningstillgångar 24 152 868 21 191 550 20 309 164 16 447 076 14 000 845
Kassa & bank 4 008 888 4 694 788 415 711 2 606 316 677 433
Summa tillgångar 26 979 987 23 618 795 23 645 857 20 274 121 16 128 672
Eget kapital 7 903 487 7 821 551 7 964 931 7 318 825 5 146 937
Långfristiga skulder 1 260 486 263 798 24 098 79 190 139 263
Kortfristiga skulder 13 703 302 10 562 733 11 218 964 9 131 257 7 839 502
Soliditet (%) 41,4 % 49,8 % 48,6 % 50,8 % 46,5 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 51,5 % jämfört med 2024, till 95,2 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 1,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 41,4 % vid årets slut, ned från 50,8 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+51,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+9,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
13,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,76
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,1 mkr
23 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Thermobyggen Gränna AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-15

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-17 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-12 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2024-01-03 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-12-27 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Gränna

Andra registrerade bolag med säte i Gränna.

Alla företag i Gränna →