Aktivt företag
Three Perspectives AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Bolaget kan, förstår och hjälper komplexa och professionella organisationer med utbildning och konsulttjänster inom förändringsledning, program- och projektledning och verksamhetsutveckling.
- Registrerat
- 28 januari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85330 Eftergymnasial utbildning vid annat än universitet eller högskola
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Eklanda Slätt 24
- Postnummer & ort
- 43159 MÖLNDAL
- Registrerat namn
- Three Perspectives ABReg 2020-03-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
288 tkr
▼ 46,2 %Årets resultat
186 tkr
▼ 49,6 %Tillgångar
1,2 mkr
▼ 4,3 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 0,6 %Soliditet
93,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 1,6 %Totala skulder
77 tkr
▼ 43,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 288 224 | 535 349 | 431 059 | 431 418 | 651 672 |
| Övriga externa kostnader | 21 996 | 41 081 | 39 607 | 20 634 | 135 563 |
| Personalkostnader | 38 435 | 47 880 | 12 309 | 7 596 | 17 780 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 227 793 | 446 388 | 379 143 | 403 188 | 498 329 |
| Resultat e. fin. poster | 236 187 | 465 694 | 391 597 | 403 188 | 498 329 |
| Resultat före skatt | 236 187 | 465 694 | 391 597 | 403 188 | 498 329 |
| Årets resultat | 186 237 | 369 761 | 310 074 | 319 997 | 394 439 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 173 110 | 1 225 467 | 1 054 985 | 874 570 | 674 090 |
| Kassa & bank | 1 094 072 | 1 076 386 | 882 396 | 796 951 | 519 910 |
| Summa tillgångar | 1 173 110 | 1 225 467 | 1 054 985 | 874 570 | 674 090 |
| Eget kapital | 1 096 267 | 1 090 030 | 890 269 | 740 195 | 570 199 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 76 843 | 135 437 | 164 716 | 134 375 | 103 891 |
| Soliditet (%) | 93,0 % | 89,0 % | 84,0 % | 85,0 % | 85,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 46,2 % jämfört med 2024, till 288 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 186 tkr, en nettomarginal på 64,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 93,0 % vid årets slut, upp från 85,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 41 % av bolagen med samma huvudbransch, eftergymnasial utbildning vid annat än universitet eller högskola (SNI 85330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
79,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
64,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−46,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−18,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
17,0 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Mölndal
Andra registrerade bolag med säte i Mölndal.
- .709 Media & Consulting ABAB
- +46 Transport ABAB
- 07x Invest ABAB
- 0x7F Consulting ABAB
- 151 Consulting ABAB
- 1566 Holding ABAB
- 1745 Electric ABAB
- 22:22 Invest ABAB