Aktivt företag
Threshold Audio AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-20
Bolagets skall bedriva konsultverksamhet mot företag kunna erbjuda högkvalitativa tjänster inom ljudteknik, ljudbehandling samt ljuddesign och annan därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 19 mars 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46432 Partihandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
- Bransch (SNI)
- SNI 61100 Trådbunden och trådlös telekommunikation samt telekommunikation via satellit
- Bransch (SNI)
- SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Charkmästargatan 4
- Postnummer & ort
- 12162 JOHANNESHOV
- Registrerat namn
- Threshold Audio ABReg 2021-03-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,1 mkr
▲ 158,1 %Årets resultat
-50 tkr
▼ 80,0 %Tillgångar
901 tkr
▲ 225,0 %Eget kapital
296 tkr
▲ 539,7 %Soliditet
32,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
7 tkr
▼ 91,9 %Totala skulder
606 tkr
▲ 162,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 077 711 | 1 579 954 | 1 615 660 | 1 136 705 |
| Övriga externa kostnader | 971 658 | 555 941 | 212 333 | 245 816 |
| Personalkostnader | 1 232 014 | 1 020 420 | 1 223 802 | 790 014 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −46 460 | −40 689 | 24 154 | 56 765 |
| Resultat e. fin. poster | −50 415 | −42 666 | 22 763 | 56 504 |
| Resultat före skatt | −50 415 | −28 001 | 22 763 | 41 839 |
| Årets resultat | −50 415 | −28 001 | 16 464 | 32 778 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 32 330 | 58 261 | 84 191 | 78 126 |
| Omsättningstillgångar | 869 121 | 219 089 | 197 393 | 315 592 |
| Kassa & bank | 6 675 | 82 734 | 144 522 | 180 523 |
| Summa tillgångar | 901 451 | 277 350 | 281 584 | 393 718 |
| Eget kapital | 295 826 | 46 241 | 74 242 | 57 778 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 605 626 | 231 109 | 192 677 | 321 275 |
| Soliditet (%) | 32,8 % | 16,7 % | 30,5 % | 18,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 158,1 % jämfört med 2023, till 4,1 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 50 tkr, en nettomarginal på −1,2 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 32,8 % vid årets slut, upp från 18,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 72 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning (SNI 46432). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+158,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+58,9 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
−17,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,44
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-26
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-08-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Johanneshov
Andra registrerade bolag med säte i Johanneshov.
- 08 Stockholm Ölstuga ABAB
- 08- Grill & Kebab ABAB
- 08-City Kylteknik ABAB
- 1 Terapi ABAB
- 1000 Palm Trees Holding ABAB
- 1435mm ABAB
- 2 Be First ABAB
- 2 min Holding ABAB