Aktivt företag

Thun 11:4 AB

AB Org.nr 5564955689
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
21 oktober 1994
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Jan Ivarssons väg 4 8TR
Postnummer & ort
44454 STENUNGSUND
Registrerat namn
Thun 11:4 ABReg 2018-01-17

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,5 mkr
▲ 3,0 %
Årets resultat
352 tkr
▲ 4,0 %
Tillgångar
9,2 mkr
▲ 2,5 %
Eget kapital
2,4 mkr
▲ 17,5 %
Soliditet
25,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
588 tkr
▲ 2,3 %
Totala skulder
6,9 mkr
▼ 1,8 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 463 827 1 421 268 1 337 252 1 225 251 1 191 224
Övriga externa kostnader 863 732 793 643 566 441 - -
Personalkostnader - - - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 541 353 568 883 712 069 - -
Resultat e. fin. poster 443 788 427 079 451 418 238 980 352 485
Resultat före skatt 443 788 427 079 451 418 - -
Årets resultat 352 296 338 685 358 090 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 8 304 837 8 363 579 8 422 321 - -
Omsättningstillgångar 919 613 633 736 676 660 - -
Kassa & bank 587 809 574 713 632 364 - -
Summa tillgångar 9 224 450 8 997 315 9 098 981 - -
Eget kapital 2 362 123 2 009 827 1 671 141 - -
Långfristiga skulder 6 300 438 6 300 438 6 900 438 - -
Kortfristiga skulder 561 889 687 050 527 402 - -
Soliditet (%) 25,6 % 22,3 % 18,4 % 13,0 % 11,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 1,2 mkr (2021) till 1,5 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 352 tkr, en nettomarginal på 24,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 25,6 % vid årets slut, upp från 13,0 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
37,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
14,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,64
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Thun 11:4 AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-16 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-03 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-26 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Stenungsund

Andra registrerade bolag med säte i Stenungsund.

Alla företag i Stenungsund →