Aktivt företag
Thunbergs Bil Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall driva försäljning av bilar, reparationsverksamhet och idka därmed förenliga verksamheter.
- Registrerat
- 10 juli 1967
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Bransch (SNI)
- SNI 95312 Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skolgången 5
- Postnummer & ort
- 80257 GÄVLE
- Registrerat namn
- Thunbergs Bil AktiebolagReg 1967-07-10
- Registrerat namn
- Thunbergs Bil i SandvikenReg 1992-11-18
- Registrerat namn
- Thunbergs Bil i SöderhamnReg 1992-11-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
234,6 mkr
▼ 8,8 %Årets resultat
-810 tkr
▼ 883,1 %Tillgångar
62,7 mkr
▼ 15,0 %Eget kapital
21,0 mkr
▼ 3,7 %Anställda
34
Medelantal
Totala skulder
41,7 mkr
▼ 16,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 234 608 417 | 257 240 899 | 238 577 837 | 243 463 807 | 235 354 881 |
| Övriga externa kostnader | 23 208 576 | 26 701 879 | 21 033 332 | 19 143 243 | 17 452 612 |
| Personalkostnader | 21 759 429 | 28 315 795 | 27 759 509 | 29 446 531 | 27 112 819 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −3 638 653 | 2 581 324 | 4 033 062 | 1 715 306 | 4 362 909 |
| Resultat e. fin. poster | −3 638 653 | 2 581 324 | 4 033 062 | 1 715 306 | 4 362 909 |
| Resultat före skatt | −810 387 | 217 038 | 431 705 | 2 163 490 | 2 626 393 |
| Årets resultat | −810 387 | 103 486 | 287 198 | 1 665 516 | 2 123 733 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 13 600 189 | 20 631 614 | 21 909 386 | 21 917 750 | 20 862 886 |
| Omsättningstillgångar | 49 061 222 | 53 112 612 | 42 687 907 | 37 423 067 | 40 462 703 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 62 661 411 | 73 744 226 | 64 597 293 | 59 340 817 | 61 325 589 |
| Eget kapital | 21 000 812 | 21 811 199 | 21 707 713 | 21 420 515 | 19 754 999 |
| Långfristiga skulder | 24 254 444 | 28 726 242 | 23 210 034 | 20 580 777 | 22 227 699 |
| Kortfristiga skulder | 17 406 155 | 21 179 151 | 16 503 904 | 14 085 365 | 15 283 193 |
| Soliditet (%) | - | - | 36,4 % | 39,8 % | 36,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 8,8 % jämfört med 2023, till 234,6 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 810 tkr, en nettomarginal på −0,3 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−0,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−3,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
6,9 mkr
34 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 143FEM spår service ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB
- 2level konsult ABAB
- 2M Konsult ABAB