Aktivt företag
Tidlunds Ved AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Företaget ska bedriva verksamhet inom ved och förädling av biobränsle. Bolagets försäljning ska ske till både privatpersoner och företag.
- Registrerat
- 11 oktober 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 16260 Tillverkning av fasta bränslen av vegetabilisk biomassa
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Veberöd 1316
- Postnummer & ort
- 24796 VEBERÖD
- Registrerat namn
- Tidlunds Ved ABReg 2022-10-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,7 mkr
▼ 0,8 %Årets resultat
50 tkr
▼ 9,9 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 2,5 %Eget kapital
717 tkr
▲ 7,5 %Soliditet
39,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
509 tkr
▼ 4,9 %Totala skulder
1,1 mkr
▼ 0,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 718 250 | 2 738 965 | 3 573 542 |
| Övriga externa kostnader | 254 153 | 376 586 | 405 777 |
| Personalkostnader | 477 176 | 372 322 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 89 929 | 103 167 | 763 107 |
| Resultat e. fin. poster | 63 034 | 70 084 | 738 291 |
| Resultat före skatt | 63 034 | 70 084 | 738 291 |
| Årets resultat | 50 052 | 55 553 | 586 301 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 830 533 | 942 318 | 1 054 103 |
| Omsättningstillgångar | 996 621 | 839 911 | 994 442 |
| Kassa & bank | 509 294 | 535 330 | 683 651 |
| Summa tillgångar | 1 827 154 | 1 782 229 | 2 048 545 |
| Eget kapital | 716 905 | 666 854 | 611 301 |
| Långfristiga skulder | 823 666 | 893 631 | 1 038 305 |
| Kortfristiga skulder | 286 583 | 221 744 | 398 939 |
| Soliditet (%) | 39,2 % | 37,4 % | 29,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 2,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 50 tkr, en nettomarginal på 1,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 39,2 % vid årets slut, upp från 29,8 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 51 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av fasta bränslen av vegetabilisk biomassa (SNI 16260). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,8 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
7,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Veberöd
Andra registrerade bolag med säte i Veberöd.
- 102:ans Trafik and Fastfood ABAB
- A Profit of Sweden ABAB
- A-Golv och bygg i skåne ABAB
- A.C.C. Fastighets ABAB
- A.Magnusson's Måleri & Entreprenad ABAB
- AB ADAB ENTREPRENAD & BYGGAB
- AB Entreprenadställningar i SkåneAB
- AB stockholmffAB