Aktivt företag
Tight & Fast AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Aktiebolaget ska arbeta med stödtjänster inom sjöfart, konsultation inom säkerhet och transport samt även utbildningar inom dessa och med det förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 mars 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 52220 Stödverksamhet avseende sjötransport
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lingvallsvägen 10
- Postnummer & ort
- 80598 GÄVLE
- Registrerat namn
- Tight & Fast ABReg 2017-03-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,0 mkr
▲ 81,1 %Årets resultat
170 tkr
▲ 409,0 %Tillgångar
1,5 mkr
▲ 91,9 %Eget kapital
648 tkr
▲ 35,6 %Soliditet
52,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
410 tkr
▲ 77,7 %Totala skulder
668 tkr
▲ 138,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 032 165 | 1 121 925 | 1 033 426 | 2 276 885 | 2 597 493 |
| Övriga externa kostnader | 760 450 | 698 352 | 735 365 | 851 020 | 724 712 |
| Personalkostnader | 779 400 | 326 732 | 313 389 | 981 677 | 673 511 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 364 794 | −147 245 | −142 905 | 327 643 | 721 277 |
| Resultat e. fin. poster | 345 461 | −159 073 | −152 086 | 322 143 | 709 209 |
| Resultat före skatt | 207 623 | −55 078 | 25 914 | 297 038 | 519 319 |
| Årets resultat | 170 179 | −55 078 | 17 940 | 232 771 | 409 085 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 838 506 | 277 529 | 373 381 | 94 622 | 339 452 |
| Omsättningstillgångar | 614 700 | 479 768 | 611 226 | 1 152 081 | 1 250 570 |
| Kassa & bank | 409 557 | 230 528 | 154 685 | 681 426 | 500 320 |
| Summa tillgångar | 1 453 206 | 757 297 | 984 607 | 1 246 703 | 1 590 022 |
| Eget kapital | 647 662 | 477 483 | 532 561 | 614 622 | 561 851 |
| Långfristiga skulder | 307 902 | 99 518 | 174 300 | 0 | 229 179 |
| Kortfristiga skulder | 359 804 | 180 296 | 173 750 | 350 087 | 542 102 |
| Soliditet (%) | 52,1 % | 63,1 % | 62,5 % | 67,3 % | 48,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,0 mkr (2023) till 2,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 170 tkr, en nettomarginal på 8,4 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 52,1 % vid årets slut, ned från 67,3 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, stödverksamhet avseende sjötransport (SNI 52220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+81,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−6,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
26,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,71
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-14
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 143FEM spår service ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB
- 2level konsult ABAB
- 2M Konsult ABAB