Aktivt företag
Tjärnagård AB
Översikt
Bolaget ska bedriva tjänster inom miljö- och skogsrevisioner, friskvård och rehabilitering av hund, kurser och föreläsningar inom mindfulness samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 juli 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69202 Revision
- Bransch (SNI)
- SNI 96990 Diverse övriga konsumenttjänster
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 77596 KRYLBO
- Registrerat namn
- Tjärnagård ABReg 2020-07-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
976 tkr
▼ 4,8 %Årets resultat
77 tkr
▼ 48,1 %Tillgångar
312 tkr
▼ 6,8 %Eget kapital
117 tkr
▼ 38,6 %Soliditet
37,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
177 tkr
▼ 16,4 %Totala skulder
196 tkr
▲ 34,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 976 205 | 1 025 466 | 895 160 | 956 000 | 1 048 000 |
| Övriga externa kostnader | 184 323 | 193 112 | 162 415 | - | - |
| Personalkostnader | 690 814 | 637 424 | 627 859 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 96 115 | 184 377 | 94 333 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 96 845 | 186 325 | 96 962 | 246 000 | 135 000 |
| Resultat före skatt | 96 845 | 186 325 | 96 962 | - | - |
| Årets resultat | 76 614 | 147 733 | 77 289 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 5 451 | 16 004 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 312 318 | 329 679 | 303 800 | - | - |
| Kassa & bank | 177 246 | 211 916 | 209 733 | - | - |
| Summa tillgångar | 312 318 | 335 130 | 319 804 | - | - |
| Eget kapital | 116 764 | 190 151 | 152 417 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 195 553 | 144 979 | 167 387 | - | - |
| Soliditet (%) | 37,0 % | 57,0 % | 48,0 % | 59,0 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 4,8 % jämfört med 2024, till 976 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 77 tkr, en nettomarginal på 7,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 37,0 % vid årets slut, ned från 59,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 36 % av bolagen med samma huvudbransch, revision (SNI 69202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
65,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,60
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
976 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Krylbo
Andra registrerade bolag med säte i Krylbo.
- 2Par ABAB
- 3SV Avesta ABAB
- A&C restaurangkonsult ABAB
- AB Karl Hedin SågverkAB
- AB SolutistAB
- AB Svenska BridgeförlagetAB
- Åby Dataredovisning AktiebolagAB
- ACW Expandera ABAB