Aktivt företag
Tjörnbrons Hantverk Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Aktiebolaget ska bedriva handel med textilier, markiser och symaskiner samt äga och förvalta aktier och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 september 1990
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47532 Detaljhandel med inredningstextilier
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Göteborgsvägen 24
- Postnummer & ort
- 44431 STENUNGSUND
- Registrerat namn
- Tjörnbrons Hantverk AktiebolagReg 1990-11-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,9 mkr
▲ 1,6 %Årets resultat
45 tkr
▲ 106,4 %Tillgångar
1,1 mkr
▼ 40,5 %Eget kapital
96 tkr
▲ 89,7 %Soliditet
8,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
4 tkr
▼ 79,5 %Totala skulder
983 tkr
▼ 44,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 853 484 | 5 761 104 | 8 441 700 | 8 674 811 | 7 044 741 |
| Övriga externa kostnader | 1 417 026 | 1 564 855 | 1 632 813 | 1 558 503 | 1 292 062 |
| Personalkostnader | 1 908 118 | 1 779 065 | 2 113 963 | 1 912 722 | 1 699 326 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −661 413 | −723 977 | −141 730 | 728 706 | 140 939 |
| Resultat e. fin. poster | −704 781 | −769 568 | −167 250 | 716 937 | 117 921 |
| Resultat före skatt | 45 219 | −707 700 | −29 236 | 528 918 | 106 058 |
| Årets resultat | 45 219 | −707 700 | −29 236 | 417 586 | 98 444 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 7 868 | 226 112 | 536 719 |
| Omsättningstillgångar | 1 079 123 | 1 812 877 | 2 313 533 | 2 463 618 | 1 434 538 |
| Kassa & bank | 3 648 | 17 790 | 2 900 | 18 731 | 29 699 |
| Summa tillgångar | 1 079 123 | 1 812 877 | 2 321 401 | 2 689 730 | 1 971 257 |
| Eget kapital | 95 646 | 50 427 | 758 127 | 787 363 | 369 777 |
| Långfristiga skulder | 385 527 | 627 202 | 444 143 | 215 777 | 466 129 |
| Kortfristiga skulder | 597 950 | 1 135 248 | 1 057 263 | 1 486 708 | 1 123 488 |
| Soliditet (%) | 8,9 % | 2,8 % | 34,8 % | 35,2 % | 19,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 1,6 % jämfört med 2023, till 5,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 45 tkr, en nettomarginal på 0,8 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 8,9 % vid årets slut, ned från 35,2 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med inredningstextilier (SNI 47532). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−11,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−4,5 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
1,80
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-18
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stenungsund
Andra registrerade bolag med säte i Stenungsund.
- 01TILL22 ABAB
- 2ARCS ABAB
- 2R & F Ortho Medical ABAB
- 3 Bröder Bygg ABAB
- 4931 Holding ABAB
- 4on ABAB
- A. Fahler Industri AktiebolagAB
- AB Cykelmeka i StenungsundAB