Aktivt företag
Tjugohundra18 AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Företaget kommer att bedriva handel och utveckling inom sjukvårdsprodukter, främst inom hjälpmedel och skydd. En stor produktgrupp är allergiprodukter.
- Registrerat
- 11 september 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46900 Icke-specialiserad partihandel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tenorvägen 35
- Postnummer & ort
- 30293 HALMSTAD
- Registrerat namn
- Tjugohundra18 ABReg 2018-09-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,1 mkr
▲ 5,7 %Årets resultat
91 tkr
▲ 73,0 %Tillgångar
2,7 mkr
▼ 2,8 %Eget kapital
299 tkr
▲ 43,6 %Anställda
1
Medelantal
Totala skulder
2,3 mkr
▼ 8,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 114 355 | 7 678 109 | 7 585 916 | 5 139 113 | 3 932 618 |
| Övriga externa kostnader | 1 540 205 | 1 299 572 | 1 021 279 | 1 258 069 | 1 737 350 |
| Personalkostnader | 72 175 | 315 908 | 557 568 | 412 866 | 335 576 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 189 877 | 135 741 | 13 750 | 221 822 | 99 475 |
| Resultat e. fin. poster | 161 400 | 96 802 | −34 252 | 183 659 | 67 384 |
| Resultat före skatt | 116 024 | 67 987 | 23 541 | 125 866 | 67 384 |
| Årets resultat | 90 808 | 52 494 | 18 378 | 92 964 | 43 360 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 124 175 | 177 269 | 176 363 | 26 011 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 2 591 884 | 2 615 638 | 2 983 820 | 2 489 284 | 2 320 248 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 2 716 059 | 2 792 907 | 3 160 183 | 2 515 295 | 2 320 248 |
| Eget kapital | 298 954 | 208 146 | 155 652 | 137 275 | 69 311 |
| Långfristiga skulder | - | - | 273 336 | 273 335 | 436 516 |
| Kortfristiga skulder | 2 342 914 | 2 555 946 | 2 731 195 | 2 046 892 | 1 814 421 |
| Soliditet (%) | - | - | 4,9 % | 7,3 % | 3,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 2,8 mkr (2020) till 8,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 91 tkr, en nettomarginal på 1,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, icke-specialiserad partihandel (SNI 46900). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
30,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
8,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Halmstad
Andra registrerade bolag med säte i Halmstad.
- 021 Gruppen ABAB
- 035 Gruppen ABAB
- 035 Hus AktiebolagAB
- 035 Vård & Omsorg ABAB
- 1315 Invest ABAB
- 1389 Holding ABAB
- 16 FYRTIO ABAB
- 2 Fulle Menn Racing ABAB