Aktivt företag
TM Enterprise AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-01
Bolaget ska bedriva event och cateringverksamhet inom mat och kultur upplevelser.
- Registrerat
- 26 maj 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 10130 Charkuteri- och annan köttvarutillverkning
- Bransch (SNI)
- SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Furuvägen 17
- C/o
- c/o Tommy Höjsten
- Postnummer & ort
- 94142 PITEÅ
- Registrerat namn
- TM Enterprise ABReg 2023-11-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
258 tkr
▼ 26,5 %Årets resultat
8 tkr
▼ 88,1 %Tillgångar
173 tkr
▲ 3,9 %Eget kapital
111 tkr
▲ 8,2 %Soliditet
70,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
116 tkr
▲ 19,0 %Totala skulder
48 tkr
▼ 3,8 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 258 264 | 351 607 | 31 785 | 5 874 | 26 000 |
| Övriga externa kostnader | 102 159 | 82 345 | 28 730 | 19 963 | - |
| Personalkostnader | 0 | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 11 934 | 94 407 | −16 038 | −14 089 | - |
| Resultat e. fin. poster | 11 943 | 94 442 | −17 220 | −14 089 | −9 000 |
| Resultat före skatt | 11 943 | 79 942 | −17 220 | −14 089 | - |
| Årets resultat | 8 409 | 70 866 | −17 220 | −14 089 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 41 784 | 62 850 | 32 178 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 131 372 | 103 764 | 35 732 | 12 332 | - |
| Kassa & bank | 116 057 | 97 560 | 21 343 | 9 590 | - |
| Summa tillgångar | 173 156 | 166 614 | 67 910 | 12 332 | - |
| Eget kapital | 110 996 | 102 587 | 31 722 | 6 942 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 47 660 | 49 527 | 36 188 | 5 390 | - |
| Soliditet (%) | 70,8 % | 68,5 % | 46,7 % | 56,3 % | 66,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 26,5 % jämfört med 2025, till 258 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 8 tkr, en nettomarginal på 3,3 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 70,8 % vid årets slut, upp från 56,3 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 13 % av bolagen med samma huvudbransch, charkuteri- och annan köttvarutillverkning (SNI 10130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−26,5 %
2025 till 2026
Avkastning på eget kapital
7,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,76
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-01
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Piteå
Andra registrerade bolag med säte i Piteå.
- 1250 grader ABAB
- 2KÖK ABAB
- 2T Inredning & Design ABAB
- 3:ans Måleri ABAB
- 365 Happy Days ABAB
- 3F Nord ABAB
- 3Foppas ABAB
- 3L Residences ABAB