Aktivt företag
TM Entreprenad Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Bolaget utför trädgårdsskötsel samt och innehar en butik där man bedriver försäljning av konfektyrer, tobak och spel samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 februari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81300 Skötsel och underhåll av grönytor
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gryningsvägen 57
- Postnummer & ort
- 43348 PARTILLE
- Registrerat namn
- TM Entreprenad AktiebolagReg 2014-02-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
10,3 mkr
▲ 108,0 %Årets resultat
130 tkr
▼ 33,3 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 23,1 %Eget kapital
374 tkr
▲ 27,1 %Soliditet
25,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
198 tkr
▲ 2367,7 %Totala skulder
1,3 mkr
▲ 30,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 276 224 | 4 940 700 | 5 046 561 | 4 767 180 | 3 429 053 |
| Övriga externa kostnader | 1 543 429 | 1 212 954 | 1 135 044 | 1 131 939 | 922 128 |
| Personalkostnader | 4 662 329 | 1 207 939 | 1 310 412 | 1 427 803 | 1 143 808 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 170 720 | 315 749 | 316 909 | 286 325 | 14 068 |
| Resultat e. fin. poster | 116 867 | 245 498 | 243 544 | 153 806 | −58 985 |
| Resultat före skatt | 165 867 | 245 498 | 243 544 | 156 063 | 27 556 |
| Årets resultat | 129 698 | 194 312 | 190 596 | 123 277 | 11 331 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 875 041 | 718 136 | 826 252 | 539 038 | 750 056 |
| Omsättningstillgångar | 935 105 | 752 634 | 802 983 | 823 246 | 452 801 |
| Kassa & bank | 197 980 | 8 023 | 129 030 | 101 027 | 102 387 |
| Summa tillgångar | 1 810 146 | 1 470 770 | 1 629 235 | 1 362 284 | 1 202 857 |
| Eget kapital | 373 517 | 293 819 | 264 507 | 193 912 | 70 635 |
| Långfristiga skulder | 626 715 | 534 596 | 748 236 | 682 830 | 372 153 |
| Kortfristiga skulder | 688 914 | 472 355 | 446 454 | 315 542 | 587 812 |
| Soliditet (%) | 25,9 % | 29,2 % | 24,5 % | 24,4 % | 17,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 108,0 % jämfört med 2023, till 10,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 130 tkr, en nettomarginal på 1,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 25,9 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, skötsel och underhåll av grönytor (SNI 81300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+108,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+31,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
34,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,36
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,6 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Partille
Andra registrerade bolag med säte i Partille.
- 3 Nawabz ABAB
- 3H Holding ABAB
- 4128900 Airglenn ABAB
- 77 T ABAB
- 8a climbing ABAB
- A & H Liljeblad Konsult ABAB
- A-Bygg o Co i Göteborg ABAB
- A-Fix Byggteam i Göteborg ABAB