Aktivt företag

TM Sportstravels AB

AB Org.nr 5569606899
← Tillbaka

Översikt

Föremålet för bolagets verksamhet är att arrangera upplevelseresor såsom golfresor, träningsläger, sommarläger, vinresor och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
4 februari 2014
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 79120 Researrangemang
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
69491 HALLSBERG
Registrerat namn
TM Sportstravels ABReg 2014-03-04

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
415 tkr
▼ 28,9 %
Årets resultat
-8 tkr
▼ 116,4 %
Tillgångar
112 tkr
▼ 38,9 %
Eget kapital
95 tkr
▲ 21,4 %
Soliditet
85,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
91 tkr
▼ 46,6 %
Totala skulder
17 tkr
▼ 84,2 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 414 798 583 257 616 583 313 000 102 000
Övriga externa kostnader 55 342 47 597 30 765 - -
Personalkostnader 0 0 0 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −8 212 49 759 −14 788 - -
Resultat e. fin. poster −8 159 49 873 −14 713 3 000 −12 000
Resultat före skatt −8 159 49 873 −14 713 - -
Årets resultat −8 159 49 873 −14 713 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 111 901 183 238 212 923 - -
Kassa & bank 90 825 170 146 209 297 - -
Summa tillgångar 111 901 183 238 212 923 - -
Eget kapital 95 355 78 514 28 642 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 16 546 104 724 184 281 - -
Soliditet (%) 85,2 % 42,8 % 13,5 % 44,0 % 35,7 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 617 tkr (2023) till 415 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en förlust på 8 tkr, en nettomarginal på −2,0 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 85,2 % vid årets slut, upp från 44,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 31 % av bolagen med samma huvudbransch, researrangemang (SNI 79120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−28,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+42,0 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
6,76
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
207 tkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför TM Sportstravels AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-08 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-07 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-06 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-01 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Hallsberg

Andra registrerade bolag med säte i Hallsberg.

Alla företag i Hallsberg →