Aktivt företag
TMA Konsult AB
Översikt
Konsult inom byggsektorn, elinstallationer, fastighetsförvaltning, personlig träning och därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 18 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71123 Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tomatgatan 2
- Postnummer & ort
- 27154 YSTAD
- Registrerat namn
- TMA Konsult ABReg 2022-03-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,7 mkr
▲ 7,6 %Årets resultat
171 tkr
▼ 21,8 %Tillgångar
943 tkr
▲ 19,1 %Eget kapital
212 tkr
▼ 27,1 %Soliditet
41,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
265 tkr
▲ 64,2 %Totala skulder
411 tkr
▲ 61,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 653 180 | 1 535 906 | 1 671 389 | 1 031 151 |
| Övriga externa kostnader | 232 284 | 199 744 | 226 658 | - |
| Personalkostnader | 1 126 054 | 1 056 223 | 1 032 276 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 237 598 | 279 939 | 412 455 | - |
| Resultat e. fin. poster | 237 015 | 283 572 | 413 479 | 490 434 |
| Resultat före skatt | 237 015 | 283 572 | 313 479 | - |
| Årets resultat | 171 048 | 218 637 | 248 427 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 80 000 | 20 000 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 862 609 | 771 138 | 899 608 | - |
| Kassa & bank | 265 327 | 161 620 | 435 227 | - |
| Summa tillgångar | 942 609 | 791 138 | 899 608 | - |
| Eget kapital | 211 947 | 290 899 | 372 262 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 411 254 | 255 387 | 307 346 | - |
| Soliditet (%) | 41,0 % | 58,8 % | 60,8 % | 57,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 7,6 % jämfört med 2024, till 1,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 171 tkr, en nettomarginal på 10,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 41,0 % vid årets slut, ned från 57,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom elteknik (SNI 71123). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−0,5 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
80,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,10
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
827 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB