Aktivt företag
Tollberg bygg & inredning AB
Översikt
Bygg, konstruktion, möbeltillverkning, design och inredningsverksamhet. Fastighetsförädling, uthyrning och förvaltning av fastigheter..
- Registrerat
- 7 juli 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 16576 HÄSSELBY
- Registrerat namn
- Tollberg bygg & inredning ABReg 2017-07-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
2,9 mkr
▼ 28,4 %Årets resultat
-363 tkr
▼ 240,2 %Tillgångar
970 tkr
▼ 0,6 %Eget kapital
206 tkr
▼ 63,8 %Soliditet
21,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
474 tkr
▼ 0,8 %Totala skulder
764 tkr
▲ 87,7 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 948 401 | 4 118 544 | 3 774 985 | 4 433 855 | 6 040 868 |
| Övriga externa kostnader | 258 330 | 506 200 | - | - | 782 096 |
| Personalkostnader | 766 481 | 1 083 251 | - | - | 1 884 185 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −364 869 | 328 801 | - | - | 589 398 |
| Resultat e. fin. poster | −362 943 | 323 576 | −25 795 | 644 678 | 588 050 |
| Resultat före skatt | −362 943 | 323 576 | - | - | 588 050 |
| Årets resultat | −362 943 | 258 798 | - | - | 495 328 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 161 460 | 45 167 | - | - | 44 459 |
| Omsättningstillgångar | 808 362 | 930 652 | - | - | 1 199 590 |
| Kassa & bank | 473 535 | 477 334 | - | - | 820 514 |
| Summa tillgångar | 969 822 | 975 819 | - | - | 1 244 049 |
| Eget kapital | 205 808 | 568 751 | - | - | 549 611 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 764 014 | 407 068 | - | - | 694 438 |
| Soliditet (%) | 21,2 % | 58,3 % | 43,4 % | 56,5 % | 44,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 28,4 % jämfört med 2025, till 2,9 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 363 tkr, en nettomarginal på −12,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 21,2 % vid årets slut, ned från 56,5 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−12,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−12,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−28,4 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−16,4 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
−176,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-01-31)
Registrerad: 2026-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-01-31)
Registrerad: 2024-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-01-31)
Registrerad: 2023-07-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-01-31)
Registrerad: 2022-08-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-01-31)
Registrerad: 2021-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-01-31)
Registrerad: 2020-07-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässelby
Andra registrerade bolag med säte i Hässelby.
- 164 Nya internationella förskolan ABAB
- 321 Redovisningskonsult ABAB
- 360 Interim Solution ABAB
- 404 Solutions ABAB
- 59 Investeringslösningar ABAB
- 808Harmonies ABAB
- A & V Partners ABAB
- A M Frisör ABAB