Aktivt företag
Tomsund Invest AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Drottninggatan 71C
- Postnummer & ort
- 11136 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Tomsund Invest ABReg 2017-02-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
807 tkr
▼ 73,5 %Årets resultat
147 tkr
▼ 99,1 %Tillgångar
17,0 mkr
▼ 22,7 %Eget kapital
15,5 mkr
▼ 23,9 %Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
8,2 mkr
▲ 110,8 %Totala skulder
1,5 mkr
▼ 9,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 807 028 | 3 044 955 | 3 055 080 | 2 366 815 | 2 107 000 |
| Övriga externa kostnader | 872 643 | 1 427 882 | 1 600 894 | 1 792 048 | - |
| Personalkostnader | 598 430 | 638 947 | 692 258 | 465 148 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −664 045 | 978 126 | 761 928 | 59 113 | - |
| Resultat e. fin. poster | 147 322 | 17 215 779 | 5 605 738 | 8 409 927 | −338 000 |
| Resultat före skatt | 147 322 | 17 215 779 | 5 301 235 | 8 038 867 | - |
| Årets resultat | 147 322 | 16 963 607 | 5 240 297 | 8 038 867 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 8 060 215 | 1 899 820 | 6 888 118 | 8 098 873 | - |
| Omsättningstillgångar | 8 959 029 | 20 127 688 | 7 304 947 | 7 443 809 | - |
| Kassa & bank | 8 246 377 | 3 912 569 | 6 651 472 | 1 755 896 | - |
| Summa tillgångar | 17 019 244 | 22 027 508 | 14 193 065 | 15 542 682 | - |
| Eget kapital | 15 488 458 | 20 341 136 | 12 377 529 | 15 137 233 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 530 785 | 1 686 372 | 1 815 536 | 405 449 | - |
| Soliditet (%) | - | 92,0 % | 87,0 % | 97,0 % | 69,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 3,1 mkr (2022) till 807 tkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 147 tkr, en nettomarginal på 18,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 54 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−82,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−73,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−21,3 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
1,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
404 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB