Aktivt företag
Tonny Andersson AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva byggverksamhet företrädesvis inom mark- och anläggningsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 augusti 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 42990 Diverse övriga anläggningsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Salviagränden 15
- Postnummer & ort
- 28134 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- Tonny Andersson ABReg 2018-08-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
93 tkr
▼ 49,4 %Årets resultat
15 tkr
▼ 76,6 %Tillgångar
196 tkr
▲ 0,1 %Eget kapital
164 tkr
▲ 9,7 %Soliditet
83,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
172 tkr
▲ 25,6 %Totala skulder
32 tkr
▼ 30,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 93 409 | 184 452 | 199 565 | 211 000 | 235 857 |
| Övriga externa kostnader | 54 719 | 87 499 | 96 187 | - | 59 399 |
| Personalkostnader | 9 893 | 11 722 | 14 715 | - | 6 391 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 18 507 | 74 941 | 94 646 | - | 159 777 |
| Resultat e. fin. poster | 18 447 | 76 363 | 98 990 | 132 000 | 159 442 |
| Resultat före skatt | 18 447 | 78 935 | 175 546 | - | 247 015 |
| Årets resultat | 14 571 | 62 173 | 137 791 | - | 194 761 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 10 290 | 20 580 | - | 41 160 |
| Omsättningstillgångar | 196 418 | 185 961 | 329 336 | - | 810 759 |
| Kassa & bank | 172 243 | 137 156 | 270 581 | - | 757 842 |
| Summa tillgångar | 196 418 | 196 251 | 349 916 | - | 851 919 |
| Eget kapital | 164 100 | 149 529 | 287 356 | - | 578 344 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 32 318 | 46 722 | 59 988 | - | 140 674 |
| Soliditet (%) | 83,5 % | 76,2 % | 82,7 % | 83,3 % | 80,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 5 år i rad, från 250 tkr (2020) till 93 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 15 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 83,5 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 10 % av bolagen med samma huvudbransch, diverse övriga anläggningsarbeten (SNI 42990). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−49,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−20,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
8,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 23:ans Hem & Trägård ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4Consult ABAB
- 4max ABAB