Aktivt företag
Tonymorot AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Bolaget skall förse återförsäljare och slutanvändare med frukt och grönsaker samt därmed förenlig verksamhet .
- Registrerat
- 30 oktober 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46310 Partihandel med frukt och grönsaker
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fugavägen 5
- Postnummer & ort
- 24542 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Tonymorot ABReg 2019-10-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,9 mkr
▲ 6,3 %Årets resultat
10 tkr
▼ 96,8 %Tillgångar
762 tkr
▲ 10,2 %Eget kapital
211 tkr
▲ 4,8 %Soliditet
28,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
381 tkr
▲ 234,1 %Totala skulder
547 tkr
▲ 11,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 946 308 | 2 772 084 | 3 682 703 | 2 703 943 | 3 299 767 |
| Övriga externa kostnader | 1 547 116 | 1 400 446 | 2 276 743 | 1 651 960 | 1 830 555 |
| Personalkostnader | 327 447 | 95 202 | 670 935 | 496 231 | 562 915 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 67 615 | 314 332 | −108 183 | −258 420 | −73 686 |
| Resultat e. fin. poster | 16 096 | 305 485 | −129 322 | −175 104 | −80 531 |
| Resultat före skatt | 12 113 | 305 485 | −129 322 | −175 104 | −80 531 |
| Årets resultat | 9 720 | 304 637 | −129 322 | −175 104 | −80 531 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 13 783 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 748 372 | 691 575 | 1 127 720 | 699 349 | 931 475 |
| Kassa & bank | 381 487 | 114 170 | 258 893 | 3 640 | 0 |
| Summa tillgångar | 762 155 | 691 575 | 1 127 720 | 699 349 | 931 475 |
| Eget kapital | 211 038 | 201 318 | −103 318 | 26 004 | 201 108 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 547 134 | 490 257 | 1 231 038 | 673 345 | 730 367 |
| Soliditet (%) | 28,1 % | 29,1 % | -9,2 % | 3,7 % | 21,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 6,3 % jämfört med 2024, till 2,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 10 tkr, en nettomarginal på 0,3 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 28,1 % vid årets slut, upp från 3,7 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med frukt och grönsaker (SNI 46310). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−2,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
4,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 2021.AI ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB
- A Bygg & Montage i Staffanstorp ABAB
- A Clarnell ABAB