Aktivt företag
TopClean Sweden AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning av städ- och rengöringsmedel, städ- och rengöringsmaterial samt städ- och rengöringsutrustning för såväl hushåll som företag. Företaget skall dessutom bedriva förvaltning av fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 februari 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46440 Partihandel med glas och porslin samt rengöringsmedel
- Bransch (SNI)
- SNI 46499 Partihandel med övriga hushållsvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Annikasgata 18 B
- C/o
- c/o TopClean Sweden AB
- Postnummer & ort
- 42167 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat namn
- TopClean Sweden ABReg 2017-02-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,4 mkr
▲ 4,1 %Årets resultat
106 tkr
▼ 43,8 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 26,8 %Eget kapital
513 tkr
▲ 26,0 %Soliditet
46,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
83 tkr
▼ 70,2 %Totala skulder
634 tkr
▲ 19,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 410 882 | 2 316 548 | 2 296 875 | 1 624 519 | 1 582 632 |
| Övriga externa kostnader | 193 843 | 144 692 | 297 267 | 305 901 | 350 439 |
| Personalkostnader | 390 096 | 394 740 | 290 907 | 109 552 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 179 201 | 200 227 | −182 447 | 246 355 | 44 332 |
| Resultat e. fin. poster | 178 389 | 197 526 | −184 148 | 244 499 | 42 382 |
| Resultat före skatt | 133 589 | 197 526 | −160 648 | 244 499 | 42 382 |
| Årets resultat | 105 903 | 188 419 | −160 648 | 193 175 | 35 006 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 5 248 | 10 492 | 15 736 |
| Omsättningstillgångar | 1 191 826 | 939 970 | 773 150 | 904 352 | 757 854 |
| Kassa & bank | 83 404 | 279 774 | 159 131 | 536 460 | 175 897 |
| Summa tillgångar | 1 191 826 | 939 970 | 778 398 | 914 844 | 773 590 |
| Eget kapital | 513 192 | 407 289 | 218 869 | 379 517 | 182 386 |
| Långfristiga skulder | 0 | 775 | - | - | 0 |
| Kortfristiga skulder | 633 834 | 531 906 | 559 529 | 511 827 | 567 704 |
| Soliditet (%) | 46,0 % | 43,3 % | 28,1 % | 43,5 % | 26,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 7 år i rad, från 551 tkr (2018) till 2,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 106 tkr, en nettomarginal på 4,4 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 46,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med glas och porslin samt rengöringsmedel (SNI 46440). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+11,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
20,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västra Frölunda
Andra registrerade bolag med säte i Västra Frölunda.
- 031 Redovisning ABAB
- 10 Film Communication ABAB
- 11A AKTIEBOLAGETAB
- 14 RÖR ABAB
- 2030digital ABAB
- 2ess ABAB
- 2Think ABAB
- 2XFrimannsson ABAB