Aktivt företag
Topnotch i Åre AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Tillverkning, marknadsföring och försäljning av sport- och fritidsartiklar.
- Registrerat
- 16 maj 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32300 Tillverkning av sportartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Agneta Ross Gata 9
- C/o
- Pia Selin Bokföring AB
- Postnummer & ort
- 19334 SIGTUNA
- Registrerat namn
- Topnotch i Åre ABReg 2017-05-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
230 tkr
▼ 47,1 %Årets resultat
-188 tkr
▼ 980,4 %Tillgångar
469 tkr
▼ 37,7 %Eget kapital
374 tkr
▼ 33,4 %Soliditet
80,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
86 tkr
▼ 8,0 %Totala skulder
94 tkr
▼ 50,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 230 402 | 435 421 | 342 898 | 444 231 | 381 200 |
| Övriga externa kostnader | 86 243 | 64 966 | 83 637 | 18 920 | 47 945 |
| Personalkostnader | - | 0 | 341 | 7 995 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −185 462 | 28 182 | 344 582 | 122 828 | 21 419 |
| Resultat e. fin. poster | −188 086 | 27 169 | 344 403 | 122 452 | 21 419 |
| Resultat före skatt | −188 086 | 27 169 | 344 403 | 122 452 | 21 419 |
| Årets resultat | −188 086 | 21 364 | 273 461 | 97 185 | 17 007 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 468 653 | 751 835 | 961 743 | 611 482 | 537 766 |
| Kassa & bank | 86 033 | 93 470 | 317 956 | 388 189 | 283 813 |
| Summa tillgångar | 468 653 | 751 835 | 961 743 | 611 482 | 537 766 |
| Eget kapital | 374 386 | 562 472 | 541 107 | 267 645 | 170 460 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 94 267 | 189 363 | 420 636 | 343 837 | 367 306 |
| Soliditet (%) | 80,0 % | 75,0 % | 56,0 % | 43,8 % | 32,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 47,1 % jämfört med 2024, till 230 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 188 tkr, en nettomarginal på −81,6 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 80,0 % vid årets slut, upp från 43,8 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 37 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av sportartiklar (SNI 32300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−80,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−81,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−47,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−11,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−50,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-14
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sigtuna
Andra registrerade bolag med säte i Sigtuna.
- 08audio ABAB
- 10 Digital ABAB
- 1616 ABAB
- 20m2skor AktiebolagAB
- 25Hours Games ABAB
- 32 rum & kök AktiebolagAB
- 5 Sju ABAB
- 5B Consulting ABAB