Aktivt företag
Torbjörn Persson Motorsport AB
Översikt
Uppdaterad 2026-10-14
Bolaget ska bedriva fordonsverksamhet, både reparation, försäljning och tillverkning av delar till fordon och maskiner samt uthyrning av arbetskraft och utbildning inom området fordon, maskiner och svetsning. Bolaget ska även ta uppdrag inom fastighetsskötsel samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 januari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85321 Gymnasial yrkesutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 47820 Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 82990 Diverse övrig stödverksamhet till företag
- Bransch (SNI)
- SNI 95313 Däckservice
- Bransch (SNI)
- SNI 33120 Reparation och underhåll av maskiner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Alviksvägen 167 A
- Postnummer & ort
- 97593 LULEÅ
- Registrerat namn
- Torbjörn Persson Motorsport ABReg 2022-01-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
798 tkr
▲ 28,7 %Årets resultat
205 tkr
▲ 2,9 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 27,0 %Eget kapital
766 tkr
▲ 36,5 %Soliditet
88,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
924 tkr
▲ 41,5 %Totala skulder
71 tkr
▼ 23,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 798 468 | 620 205 | 653 859 | 431 367 |
| Övriga externa kostnader | 125 927 | 124 428 | 123 858 | 127 706 |
| Personalkostnader | 255 055 | 70 487 | 61 608 | 16 964 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 336 110 | 353 071 | 385 301 | 242 285 |
| Resultat e. fin. poster | 335 335 | 352 827 | 385 380 | 241 582 |
| Resultat före skatt | 259 080 | 251 488 | 250 231 | 174 976 |
| Årets resultat | 204 641 | 198 868 | 198 468 | 138 788 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 226 809 | 282 834 | 269 717 | 33 751 |
| Omsättningstillgångar | 989 198 | 674 358 | 362 908 | 265 418 |
| Kassa & bank | 924 315 | 653 419 | 197 065 | 257 711 |
| Summa tillgångar | 1 216 007 | 957 192 | 632 625 | 299 169 |
| Eget kapital | 765 765 | 561 124 | 362 256 | 163 788 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 70 893 | 92 974 | 68 614 | 68 775 |
| Soliditet (%) | 88,0 % | 84,0 % | 83,0 % | 72,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 28,7 % jämfört med 2024, till 798 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 205 tkr, en nettomarginal på 25,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 88,0 % vid årets slut, upp från 72,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 39 % av bolagen med samma huvudbransch, gymnasial yrkesutbildning (SNI 85321). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
42,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+28,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+22,8 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
26,7 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
798 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-03
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB
- 2 L Holding ABAB