Aktivt företag
TORBJÖRN Trav AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget ska bedriva tävlingsverksamhet med travhästar, uppfödning och inackordering av avelshästar, jordbruksdrift, uthyrning av stallplats till travhästar, försäljning av hö samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 februari 1984
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93191 Tävling med hästar
- Bransch (SNI)
- SNI 01500 Blandat jordbruk
- Bransch (SNI)
- SNI 01430 Uppfödning av hästar och andra hästdjur
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Annolfsbyn 141
- Postnummer & ort
- 66297 ÅNIMSKOG
- Registrerat namn
- TORBJÖRN Trav ABReg 2004-10-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
128 tkr
▼ 72,8 %Årets resultat
3,7 mkr
▲ 3617,0 %Tillgångar
7,0 mkr
▲ 30,8 %Eget kapital
4,2 mkr
▲ 69,8 %Soliditet
76,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
7,0 mkr
▲ 293,2 %Totala skulder
1,3 mkr
▼ 54,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 128 023 | 471 431 | 862 569 | 845 829 | 909 491 |
| Övriga externa kostnader | 200 566 | 561 159 | 476 293 | 345 303 | - |
| Personalkostnader | 1 834 184 | 29 462 | 356 707 | 22 432 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 992 580 | −170 628 | −311 818 | 567 871 | - |
| Resultat e. fin. poster | 6 108 489 | −106 286 | −288 873 | 567 762 | 463 086 |
| Resultat före skatt | 4 643 489 | −106 286 | −146 873 | 425 762 | - |
| Årets resultat | 3 738 070 | −106 286 | −146 873 | 337 501 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 3 423 706 | 3 500 737 | 3 917 883 | - |
| Omsättningstillgångar | 7 016 768 | 1 942 780 | 3 203 932 | 3 925 032 | - |
| Kassa & bank | 6 999 430 | 1 779 932 | 2 989 011 | 3 787 403 | - |
| Summa tillgångar | 7 016 768 | 5 366 486 | 6 704 669 | 7 842 915 | - |
| Eget kapital | 4 228 200 | 2 490 130 | 2 596 416 | 2 743 289 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 323 568 | 2 876 356 | 4 108 253 | 4 957 626 | - |
| Soliditet (%) | 76,8 % | 46,4 % | 38,7 % | 36,4 % | 30,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 863 tkr (2023) till 128 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 3,7 mkr. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 76,8 % vid årets slut, upp från 36,4 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 22 % av bolagen med samma huvudbransch, tävling med hästar (SNI 93191). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−72,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−38,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
88,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ånimskog
Andra registrerade bolag med säte i Ånimskog.
- Aktiebolaget Grundstenen 175152AB
- Englunds Skogsavverkning ABAB
- FaLi Dalsland ABAB
- GjutAkuten ABAB
- Hillye of Sweden ABAB
- Laxsjöns Friluftspark ABAB
- Mike's Trädservice ABAB
- Näs For Living ABAB