Aktivt företag
TORNADO ENERGI Aktiebolag
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva campingverksamhet, handel med bär och frukt, konsultarbete inom energiteknik, förvaltning av värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 december 1991
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 55300 Campingplatsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 02300 Insamling av annat vilt växande skogsmaterial än trä
- Bransch (SNI)
- SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sandåkra 6053
- Postnummer & ort
- 28192 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- TORNADO ENERGI AktiebolagReg 1991-12-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
525 tkr
▲ 13,0 %Årets resultat
95 tkr
▲ 5240,1 %Tillgångar
439 tkr
▲ 25,3 %Eget kapital
404 tkr
▲ 31,0 %Soliditet
92,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
235 tkr
▲ 86,2 %Totala skulder
36 tkr
▼ 16,0 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 524 910 | 464 390 | 278 636 | 472 587 | 1 013 556 |
| Övriga externa kostnader | 208 078 | 287 184 | 275 396 | 224 097 | 286 634 |
| Personalkostnader | 0 | 9 213 | 8 399 | 10 286 | 9 509 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 113 194 | −1 857 | −52 182 | −3 319 | 603 732 |
| Resultat e. fin. poster | 114 212 | −1 857 | −52 284 | −3 319 | 603 732 |
| Resultat före skatt | 114 212 | −1 857 | −22 284 | 1 681 | 568 732 |
| Årets resultat | 95 452 | −1 857 | −22 284 | 1 286 | 545 612 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 150 648 | 150 648 | 158 936 | 177 347 | 195 758 |
| Omsättningstillgångar | 288 658 | 199 993 | 173 545 | 568 145 | 594 703 |
| Kassa & bank | 235 467 | 126 435 | 18 031 | 434 459 | 458 509 |
| Summa tillgångar | 439 306 | 350 641 | 332 481 | 745 492 | 790 461 |
| Eget kapital | 403 727 | 308 275 | 310 132 | 332 416 | 681 130 |
| Långfristiga skulder | 18 074 | 26 817 | 14 529 | 353 735 | 36 690 |
| Kortfristiga skulder | 17 505 | 15 549 | 7 820 | 29 341 | 37 641 |
| Soliditet (%) | 92,0 % | 88,0 % | 101,0 % | 48,0 % | 90,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 279 tkr (2021) till 525 tkr (2023).
- Årets resultat blev en vinst på 95 tkr, en nettomarginal på 18,2 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 92,0 % vid årets slut, upp från 48,0 % (2020).
Rörelsemarginal
21,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,0 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
−15,2 % per år
2019 till 2023
Avkastning på eget kapital
23,6 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-10-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 23:ans Hem & Trägård ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4Consult ABAB
- 4max ABAB