Aktivt företag

Tosaf Color Service Sweden AB

AB Org.nr 5593757833
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-06

Bolaget ska bedriva tillverkning, utveckling och försäljning av färgkoncentrat och andra lösningar för plastindustrin samt idka därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
12 april 2022
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 20300 Tillverkning av färg, lack, tryckfärg m.m.
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Kontorsvägen 9
Postnummer & ort
24643 LÖDDEKÖPINGE
Registrerat namn
Tosaf Color Service Sweden ABReg 2022-05-31

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
1,1 mkr
▲ 410,3 %
Årets resultat
-10,5 mkr
▼ 19,1 %
Tillgångar
9,2 mkr
▲ 14,5 %
Eget kapital
5,6 mkr
▲ 210,4 %
Soliditet
60,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Totala skulder
3,6 mkr
▼ 72,5 %
Nyckeltal 202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 113 828 218 271 0
Övriga externa kostnader 4 845 469 4 568 794 1 207 352
Personalkostnader 4 639 228 3 514 221 305 550
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat −10 079 223 −8 568 340 −1 745 078
Resultat e. fin. poster −10 523 211 −8 834 828 −1 849 891
Resultat före skatt −10 523 211 −8 834 828 −1 849 891
Årets resultat −10 523 211 −8 834 828 −1 849 891
Balansräkning
Anläggningstillgångar 5 910 506 6 277 575 3 967 623
Omsättningstillgångar 3 309 504 1 772 740 3 205 848
Kassa & bank - - -
Summa tillgångar 9 220 010 8 050 315 7 173 471
Eget kapital 5 607 570 −5 078 719 −1 824 891
Långfristiga skulder 0 6 632 156 6 651 462
Kortfristiga skulder 3 612 440 6 496 878 2 346 900
Soliditet (%) 60,8 % - -

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 410,3 % jämfört med 2023, till 1,1 mkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 10,5 mkr, en nettomarginal på −944,8 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
  • Soliditeten var 60,8 % vid årets slut.
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,92).
  • Omsättningen var högre än hos 28 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av färg, lack, tryckfärg m.m. (SNI 20300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−904,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−944,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+410,3 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
−187,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,92
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
223 tkr
5 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Tosaf Color Service Sweden AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-05

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-03 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-06 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Löddeköpinge

Andra registrerade bolag med säte i Löddeköpinge.

Alla företag i Löddeköpinge →