Aktivt företag
Tosterö Åkeri Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva åkerirörelse, personaluthyrning, reparation & underhåll av tunga fordon samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 december 1993
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tosterö Hammarhällen
- Postnummer & ort
- 64593 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Tosterö Åkeri AktiebolagReg 1994-07-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
965 tkr
▲ 0,2 %Årets resultat
-9 tkr
▼ 288,9 %Tillgångar
347 tkr
▼ 0,1 %Eget kapital
185 tkr
▼ 4,8 %Soliditet
53,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
110 tkr
▼ 30,3 %Totala skulder
162 tkr
▲ 5,9 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 965 215 | 963 397 | 933 874 | 969 171 | 1 393 816 |
| Övriga externa kostnader | 45 717 | 20 033 | 29 428 | 44 551 | 44 065 |
| Personalkostnader | 884 000 | 875 706 | 821 101 | 822 934 | 1 259 041 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −8 196 | 6 054 | 23 257 | 48 750 | 36 239 |
| Resultat e. fin. poster | −9 316 | 6 448 | 13 531 | 38 951 | −14 798 |
| Resultat före skatt | −9 316 | 6 448 | 13 531 | 38 951 | −14 798 |
| Årets resultat | −9 316 | 4 933 | 10 636 | 33 043 | −14 798 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 346 803 | 347 143 | 327 693 | 298 830 | 360 643 |
| Kassa & bank | 110 086 | 157 952 | 172 221 | 128 546 | 146 920 |
| Summa tillgångar | 346 803 | 347 143 | 327 693 | 298 830 | 360 643 |
| Eget kapital | 185 208 | 194 524 | 189 592 | 178 956 | 145 913 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 161 595 | 152 619 | 138 101 | 119 874 | 214 730 |
| Soliditet (%) | 53,4 % | 56,0 % | 57,9 % | 59,9 % | 40,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 934 tkr (2021) till 965 tkr (2023).
- Årets resultat blev en förlust på 9 tkr, en nettomarginal på −1,0 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 53,4 % vid årets slut, ned från 59,9 % (2020).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
Rörelsemarginal
−0,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,2 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
−8,8 % per år
2019 till 2023
Avkastning på eget kapital
−5,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
965 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-08-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-08-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-09-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-09-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB