Aktivt företag
Train Service & Parts Sweden AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Aktiebolaget ska bedriva service och underhåll av spårbundna fordon. Försäljning av reservdelar för spårbundna fordon och uthyrning av personal och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också bedriva bostadsuthyrning.
- Registrerat
- 12 juli 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 33170 Reparation och underhåll av andra civila transportmedel
- Bransch (SNI)
- SNI 55101 Hotellverksamhet med restaurangrörelse
- Bransch (SNI)
- SNI 81100 Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stenvägen 7
- Postnummer & ort
- 59153 MOTALA
- Registrerat namn
- Train Service & Parts Sweden ABReg 2024-08-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,3 mkr
▲ 58,1 %Årets resultat
2,5 mkr
▲ 255,5 %Tillgångar
2,6 mkr
▲ 134,5 %Eget kapital
1,7 mkr
▲ 92,2 %Soliditet
111,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 33,8 %Totala skulder
949 tkr
▲ 286,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 305 489 | 3 355 627 | 1 522 883 | 1 638 312 |
| Övriga externa kostnader | 878 594 | 663 297 | 375 694 | 181 659 |
| Personalkostnader | 2 547 549 | 1 450 950 | 1 105 430 | 1 150 075 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 570 697 | 907 324 | −10 612 | 210 256 |
| Resultat e. fin. poster | 1 588 855 | 895 103 | −21 354 | 210 153 |
| Resultat före skatt | 1 588 855 | 895 103 | −21 354 | 210 153 |
| Årets resultat | 2 523 795 | 709 905 | −21 354 | 166 850 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 305 559 | 79 003 | 27 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 335 624 | 1 047 100 | 312 828 | 370 837 |
| Kassa & bank | 1 081 918 | 808 604 | 16 899 | 286 159 |
| Summa tillgångar | 2 641 183 | 1 126 103 | 339 828 | 370 837 |
| Eget kapital | 1 692 299 | 880 400 | 170 496 | 191 850 |
| Långfristiga skulder | 240 431 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 708 453 | 245 703 | 169 332 | 178 987 |
| Soliditet (%) | 111,9 % | 78,2 % | 50,2 % | 51,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,5 mkr (2023) till 5,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 2,5 mkr, en nettomarginal på 47,6 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av andra civila transportmedel (SNI 33170). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
29,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
47,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+58,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+86,7 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
149,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-10-14
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Motala
Andra registrerade bolag med säte i Motala.
- 11 Consulting ABAB
- 1288 Fastigheter ABAB
- 1288 Holding ABAB
- 21p Fullpoängsservice ABAB
- 3xL Holding ABAB
- 4 AUTO I MOTALA ABAB
- 71Designs ABAB
- 8C Konsult ABAB