Aktivt företag
Tran Restaurang Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Bolaget ska driva restaurangrörelse.
- Registrerat
- 31 maj 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Valthornsvägen 7
- Postnummer & ort
- 22468 LUND
- Registrerat namn
- Tran Restaurang AktiebolagReg 2016-05-31
- Registrerat namn
- Aiko SushiReg 2016-05-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
47,5 mkr
▲ 28,9 %Årets resultat
4,5 mkr
▲ 106,1 %Tillgångar
12,8 mkr
▼ 2,5 %Eget kapital
6,1 mkr
▼ 3,3 %Soliditet
48,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
8,7 mkr
▼ 24,2 %Totala skulder
6,7 mkr
▲ 25,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 47 543 158 | 36 875 324 | 27 405 067 | 26 227 785 | 21 880 330 |
| Övriga externa kostnader | 8 707 473 | 7 003 777 | 5 273 328 | 5 117 158 | 3 230 198 |
| Personalkostnader | 20 678 460 | 13 538 880 | 10 294 821 | 11 279 717 | 10 689 795 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 014 475 | 4 706 073 | 3 161 845 | 1 463 587 | 1 886 688 |
| Resultat e. fin. poster | 3 872 548 | 4 788 318 | 3 156 208 | 1 465 064 | 1 876 489 |
| Resultat före skatt | 5 372 548 | 3 288 318 | 3 156 208 | 1 465 064 | 1 876 489 |
| Årets resultat | 4 542 410 | 2 204 423 | 2 506 029 | 1 160 842 | 1 457 574 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 113 976 | 1 229 336 | 1 236 382 | 1 280 984 | 1 581 183 |
| Omsättningstillgångar | 9 694 358 | 11 911 805 | 6 631 321 | 5 112 286 | 5 581 519 |
| Kassa & bank | 8 669 727 | 11 435 611 | 5 729 279 | 2 915 796 | 4 682 810 |
| Summa tillgångar | 12 808 334 | 13 141 141 | 7 867 702 | 6 393 270 | 7 162 702 |
| Eget kapital | 6 118 822 | 6 326 412 | 5 298 336 | 2 795 057 | 4 334 214 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 689 512 | 5 314 729 | 2 569 366 | 3 598 213 | 2 828 488 |
| Soliditet (%) | 48,0 % | 57,0 % | 67,3 % | 44,0 % | 61,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 7 år i rad, från 6,6 mkr (2018) till 47,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 4,5 mkr, en nettomarginal på 9,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 48,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+28,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+21,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
74,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,45
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-05-31)
Registrerad: 2025-12-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-05-31)
Registrerad: 2024-12-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-05-31)
Registrerad: 2024-01-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-05-31)
Registrerad: 2023-02-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-05-31)
Registrerad: 2021-12-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-05-31)
Registrerad: 2021-01-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-05-31)
Registrerad: 2020-02-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lund
Andra registrerade bolag med säte i Lund.
- & Beyond Consulting ABAB
- 011CE SWEDEN ABAB
- 0303 Consulting ABAB
- 101 Watts ABAB
- 1013 ABAB
- 102ans Gds ABAB
- 1337 Stockholm ABAB
- 1337Works ABAB