Aktivt företag
Tranviks Udde Almungevägen AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-01
Bolaget skall bedriva fastighetsinvesteringar och fastighets- förvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 september 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kryssargatan 2
- C/o
- c/o Tranviks Udde Fastigheter AB
- Postnummer & ort
- 12063 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Tranviks Udde Almungevägen ABReg 2022-02-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
25,3 mkr
▲ 190,3 %Årets resultat
1,9 mkr
▼ 85,8 %Tillgångar
454,1 mkr
▲ 12,7 %Eget kapital
114,3 mkr
▲ 30,8 %Soliditet
25,2 %
Eget kapital / tillgångar
Totala skulder
317,3 mkr
▲ 7,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 25 252 762 | 8 699 288 | 896 110 | 1 514 490 |
| Övriga externa kostnader | 2 246 019 | 7 488 543 | 899 057 | 1 307 213 |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 9 397 248 | 476 450 | 27 368 | 169 425 |
| Resultat e. fin. poster | −1 350 593 | 972 795 | 118 538 | −304 572 |
| Resultat före skatt | 2 042 997 | 15 874 842 | 118 538 | −316 619 |
| Årets resultat | 1 882 781 | 13 277 267 | 89 967 | −336 274 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 443 719 723 | 378 106 293 | 53 419 301 | 9 631 287 |
| Omsättningstillgångar | 10 337 259 | 24 828 214 | 21 299 063 | 11 189 359 |
| Kassa & bank | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 454 056 982 | 402 934 507 | 74 718 364 | 20 820 646 |
| Eget kapital | 114 303 043 | 87 420 262 | 10 622 995 | 23 028 |
| Långfristiga skulder | 0 | 2 725 671 | 45 542 656 | 19 577 500 |
| Kortfristiga skulder | 317 338 635 | 293 023 039 | 18 499 885 | 1 195 861 |
| Soliditet (%) | 25,2 % | 21,7 % | 14,2 % | 0,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 896 tkr (2023) till 25,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,9 mkr, en nettomarginal på 7,5 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 25,2 % vid årets slut, upp från 0,2 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,03).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
37,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+190,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+430,9 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
1,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,03
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-01
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB