Aktivt företag
Trapptradition & Specialsnickerier i Östersund AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av specialsnickerier samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 februari 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 16239 Tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lövstavägen 1
- Postnummer & ort
- 83296 FRÖSÖN
- Registrerat namn
- Trapptradition & Specialsnickerier i Östersund ABReg 2000-01-25
- Registrerat namn
- Trätradition i ÖstersundReg 2001-04-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,8 mkr
▼ 27,0 %Årets resultat
608 tkr
▼ 20,0 %Tillgångar
6,6 mkr
▲ 66,0 %Eget kapital
2,8 mkr
▲ 22,2 %Anställda
5
Medelantal
Totala skulder
3,8 mkr
▲ 124,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 771 754 | 9 274 178 | 7 835 719 | 7 944 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 908 118 | 2 010 778 | 2 586 426 | - |
| Personalkostnader | 3 408 960 | 4 180 787 | 3 535 594 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 774 853 | 962 346 | 226 732 | - |
| Resultat e. fin. poster | 770 675 | 961 097 | 232 932 | 70 000 |
| Resultat före skatt | 770 675 | 961 097 | 262 932 | - |
| Årets resultat | 607 542 | 759 681 | 205 817 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 145 234 | 10 710 | 14 279 | - |
| Omsättningstillgångar | 6 500 069 | 3 993 429 | 2 764 666 | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 6 645 303 | 4 004 139 | 2 778 945 | - |
| Eget kapital | 2 798 112 | 2 290 570 | 1 530 889 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 847 191 | 1 713 569 | 1 248 056 | - |
| Soliditet (%) | - | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 27,0 % jämfört med 2024, till 6,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 608 tkr, en nettomarginal på 9,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier (SNI 16239). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−27,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−5,2 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
21,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Trapptradition & Specialsnickerier i Östersund AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Frösön
Andra registrerade bolag med säte i Frösön.
- 3,14 Consulting ABAB
- A P Korv Förvaltning ABAB
- A World of Fun ABAB
- A. Nilsson Sjukgymnastik AktiebolagAB
- A. Nordell Försäljnings AktiebolagAB
- AB DF Fönsterkonsult och inredningAB
- AB Lövsta aktivitetscenterAB
- AB Raggi ÖstersundAB