Aktivt företag
Travel Support International AB
Översikt
Uppdaterad 2026-10-14
Bolaget ska bedriva reseassistans, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 december 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 66290 Övrig stödverksamhet avseende försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Norrgatan 10
- Postnummer & ort
- 43241 VARBERG
- Registrerat namn
- Travel Support International ABReg 2022-02-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
70,1 mkr
▼ 3,6 %Årets resultat
801 tkr
▲ 136,3 %Tillgångar
26,3 mkr
▲ 52,1 %Eget kapital
2,7 mkr
▲ 41,9 %Soliditet
11,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
22
Medelantal
Totala skulder
23,2 mkr
▲ 51,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 70 081 481 | 72 672 474 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 5 264 188 | 7 871 870 | 19 319 | - |
| Personalkostnader | 12 076 075 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 371 753 | 396 312 | −19 319 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 342 348 | 418 686 | −19 319 | −10 000 |
| Resultat före skatt | 1 012 348 | 418 686 | −19 319 | - |
| Årets resultat | 801 038 | 339 032 | −19 319 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 12 396 067 | 190 131 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 13 874 669 | 17 080 471 | 89 153 | - |
| Kassa & bank | - | 1 231 148 | 85 513 | - |
| Summa tillgångar | 26 270 736 | 17 270 602 | 89 153 | - |
| Eget kapital | 2 711 025 | 1 909 987 | 70 955 | - |
| Långfristiga skulder | 14 644 723 | 3 344 931 | 0 | - |
| Kortfristiga skulder | 8 584 988 | 12 015 684 | 18 198 | - |
| Soliditet (%) | 11,3 % | 11,1 % | 79,6 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 3,6 % jämfört med 2024, till 70,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 801 tkr, en nettomarginal på 1,1 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 11,3 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig stödverksamhet avseende försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (SNI 66290). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,6 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
29,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,62
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,2 mkr
22 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-03
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Varberg
Andra registrerade bolag med säte i Varberg.
- &Axtelius ABAB
- 10-14 ABAB
- 1Security ABAB
- 21st CenturyProtection ABAB
- 22 Gym Bros ABAB
- 3D-Design i Varberg ABAB
- 4 LIFE Academy ABAB
- 4-wheel Sweden ABAB