Aktivt företag
TreeHouse Lilla Berga AB
Översikt
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg- och markanläggning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 december 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- slåttervägen 26
- Postnummer & ort
- 61496 ÖSTRA RYD
- Registrerat namn
- TreeHouse Lilla Berga ABReg 2022-03-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
910 tkr
▲ 1,4 %Årets resultat
105 tkr
▲ 4046,5 %Tillgångar
538 tkr
▲ 14,8 %Eget kapital
408 tkr
▲ 34,5 %Soliditet
75,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
258 tkr
▲ 101,0 %Totala skulder
130 tkr
▼ 21,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 909 824 | 897 617 | 874 390 | 815 790 |
| Övriga externa kostnader | 58 760 | 117 298 | 84 405 | 47 276 |
| Personalkostnader | 645 454 | 503 525 | 566 018 | 435 616 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 131 460 | −78 577 | 104 386 | 328 365 |
| Resultat e. fin. poster | 131 861 | −79 107 | 104 399 | 328 367 |
| Resultat före skatt | 131 861 | 4 078 | 104 399 | 245 182 |
| Årets resultat | 104 781 | 2 527 | 82 341 | 193 775 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 144 000 | 117 600 | 156 800 | - |
| Omsättningstillgångar | 394 342 | 351 293 | 437 765 | 372 262 |
| Kassa & bank | 258 196 | 128 433 | 280 194 | 315 718 |
| Summa tillgångar | 538 342 | 468 893 | 594 565 | 372 262 |
| Eget kapital | 408 424 | 303 643 | 301 116 | 193 775 |
| Långfristiga skulder | 499 | 75 918 | 75 957 | 957 |
| Kortfristiga skulder | 129 419 | 89 332 | 134 307 | 94 345 |
| Soliditet (%) | 75,9 % | 64,8 % | 61,8 % | 69,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 816 tkr (2022) till 910 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 105 tkr, en nettomarginal på 11,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 75,9 % vid årets slut, upp från 69,8 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 30 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
25,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,05
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
910 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Östra Ryd
Andra registrerade bolag med säte i Östra Ryd.
- 3XB konsult ABAB
- 3XB Tävlingsconsult ABAB
- Affärn i Östra Ryd ekonomisk föreningEK
- Backa Equus ABAB
- Björkvik Säteri ABAB
- Bredband Östra Ryd Syd Ekonomisk föreningEK
- Carparts 79 ABAB
- CITA Studio ABAB