Aktivt företag
Trend Business Stenungsund AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva konsultation, coaching och utbildning inom marknadsföring, hälsa och frisörverksamhet, bedriva import av kläder, uthyrning av frisörstolar samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Älgstigen 5
- Postnummer & ort
- 44491 STENUNGSUND
- Registrerat namn
- Trend Business Stenungsund ABReg 2013-11-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
15 tkr
▼ 40,0 %Årets resultat
63 tkr
▲ 37,7 %Tillgångar
773 tkr
▲ 0,9 %Eget kapital
719 tkr
▲ 9,6 %Kassa & bank
282 tkr
▼ 13,9 %Totala skulder
54 tkr
▼ 51,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 999 | 25 000 | −1 | 47 997 | 77 000 |
| Övriga externa kostnader | 50 643 | 10 899 | 12 435 | 21 349 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −35 644 | 14 101 | −12 436 | 26 648 | - |
| Resultat e. fin. poster | −32 891 | 145 840 | 93 399 | 276 535 | 305 000 |
| Resultat före skatt | 67 109 | 45 840 | 93 399 | 276 535 | - |
| Årets resultat | 63 111 | 45 840 | 93 399 | 270 893 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 484 000 | 434 000 | 434 000 | 434 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 288 863 | 331 988 | 287 954 | 399 555 | - |
| Kassa & bank | 282 429 | 328 088 | 284 958 | 374 549 | - |
| Summa tillgångar | 772 863 | 765 988 | 721 954 | 833 555 | - |
| Eget kapital | 718 763 | 655 652 | 709 812 | 816 413 | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 100 000 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 54 100 | 10 336 | 12 142 | 17 142 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 98,0 % | 98,0 % | 96,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 63 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 1 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Avkastning på eget kapital
8,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,34
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stenungsund
Andra registrerade bolag med säte i Stenungsund.
- 01TILL22 ABAB
- 2ARCS ABAB
- 2R & F Ortho Medical ABAB
- 3 Bröder Bygg ABAB
- 4931 Holding ABAB
- 4on ABAB
- A T Fastigheter i Skärhamn HandelsbolagHB
- A. Fahler Industri AktiebolagAB