Aktivt företag
Triangeln Barnmorskemottagning AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Bolaget skall bedriva mödravård, förlossningsförberedelser, preventivmedelsrådgivning, gynekologiska hälsokontroller, utbildning & handledning genom bland annat föräldrautbildning, vårdrelaterad affärs & idéutveckling, sexologimottagning för enskilda och par samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 november 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86910 Medicinsk laboratorieverksamhet och bilddiagnostik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Spångatan 3
- Postnummer & ort
- 21144 MALMÖ
- Registrerat namn
- Triangeln Barnmorskemottagning ABReg 2022-12-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,0 mkr
Årets resultat
812 tkr
▲ 1592,0 %Tillgångar
1,9 mkr
▲ 401,4 %Eget kapital
837 tkr
▲ 3173,1 %Soliditet
57,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 526,6 %Totala skulder
752 tkr
▲ 111,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 2 968 884 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 563 993 | 54 377 |
| Personalkostnader | 525 897 | 0 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 1 344 923 | −54 377 |
| Resultat e. fin. poster | 1 333 812 | −54 414 |
| Resultat före skatt | 1 008 560 | −54 414 |
| Årets resultat | 811 861 | −54 414 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 243 820 | 200 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 670 416 | 181 769 |
| Kassa & bank | 1 078 034 | 172 032 |
| Summa tillgångar | 1 914 236 | 381 769 |
| Eget kapital | 837 447 | 25 586 |
| Långfristiga skulder | 0 | 345 000 |
| Kortfristiga skulder | 751 537 | 11 183 |
| Soliditet (%) | 57,0 % | 7,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 812 tkr, en nettomarginal på 27,3 %.
- Soliditeten var 57,0 % vid årets slut, upp från 7,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, medicinsk laboratorieverksamhet och bilddiagnostik (SNI 86910). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
45,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
27,3 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
96,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,22
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB