Aktivt företag
Triangeltvätten Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Föremålet för bolagets verksamhet är kem- och tvätteriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 mars 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96102 Konsumenttvätt
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Spångatan 6 B
- Postnummer & ort
- 21144 MALMÖ
- Registrerat namn
- Triangeltvätten AktiebolagReg 2008-09-10
- Registrerat namn
- Ribersborgs KemtvättReg 2004-05-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,4 mkr
▲ 3,5 %Årets resultat
162 tkr
▲ 236,1 %Tillgångar
332 tkr
▲ 1,1 %Eget kapital
27 tkr
▲ 120,3 %Soliditet
8,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
118 tkr
▲ 164,5 %Totala skulder
304 tkr
▼ 34,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 420 990 | 2 339 609 | 2 435 610 | 1 816 384 | 1 858 555 |
| Övriga externa kostnader | 1 015 459 | 1 014 607 | 1 227 489 | 768 201 | 782 282 |
| Personalkostnader | 1 495 703 | 1 484 468 | 1 394 922 | 1 096 478 | 938 739 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 162 505 | −118 226 | −249 738 | −50 714 | 60 492 |
| Resultat e. fin. poster | 162 076 | −119 067 | −256 153 | −50 650 | 60 492 |
| Resultat före skatt | 162 076 | −119 067 | −256 153 | −50 650 | 60 492 |
| Årets resultat | 162 076 | −119 067 | −256 153 | −86 042 | 60 492 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | −5 828 | 15 946 | 91 240 | 113 698 | 21 328 |
| Omsättningstillgångar | 337 569 | 312 203 | 239 483 | 366 637 | 499 008 |
| Kassa & bank | 117 658 | 44 483 | 146 103 | 185 144 | 297 092 |
| Summa tillgångar | 331 741 | 328 149 | 330 723 | 480 335 | 520 336 |
| Eget kapital | 27 335 | −134 740 | −15 673 | 240 480 | 326 522 |
| Långfristiga skulder | 140 432 | 139 489 | 121 287 | 35 392 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 163 974 | 323 400 | 225 109 | 204 463 | 193 814 |
| Soliditet (%) | 8,2 % | -41,1 % | -4,7 % | 50,1 % | 62,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 3,5 % jämfört med 2023, till 2,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 162 tkr, en nettomarginal på 6,7 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 8,2 % vid årets slut, ned från 50,1 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 64 % av bolagen med samma huvudbransch, konsumenttvätt (SNI 96102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+6,8 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
2,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB