Aktivt företag
Trion Tensid Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall bedriva handel med kemikalier samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 december 1979
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46850 Partihandel med kemiska produkter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Svederusgatan 3 A
- Postnummer & ort
- 75450 UPPSALA
- Registrerat namn
- Trion Tensid AktiebolagReg 1996-08-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
33,6 mkr
▼ 0,6 %Årets resultat
2,5 mkr
▼ 21,5 %Tillgångar
17,2 mkr
▲ 1,3 %Eget kapital
8,6 mkr
▲ 0,0 %Soliditet
81,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
2,7 mkr
▲ 14,7 %Totala skulder
1,9 mkr
▼ 32,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 33 612 942 | 33 810 435 | 34 829 600 | 31 982 802 | 28 009 077 |
| Övriga externa kostnader | 6 889 361 | 6 115 776 | 6 055 667 | 4 867 193 | - |
| Personalkostnader | 7 898 746 | 7 245 260 | 6 938 507 | 6 879 663 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 323 345 | 5 496 871 | 5 249 334 | 4 539 273 | - |
| Resultat e. fin. poster | 4 298 584 | 5 494 213 | 5 235 810 | 4 508 606 | 4 150 802 |
| Resultat före skatt | 3 198 584 | 4 074 213 | 3 905 810 | 3 358 606 | - |
| Årets resultat | 2 503 077 | 3 188 838 | 3 081 314 | 2 645 088 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 756 778 | 783 791 | 252 913 | 160 751 | - |
| Omsättningstillgångar | 16 484 560 | 16 235 197 | 14 606 706 | 11 631 678 | - |
| Kassa & bank | 2 744 049 | 2 392 396 | 2 489 954 | 4 401 099 | - |
| Summa tillgångar | 17 241 338 | 17 018 988 | 14 859 619 | 11 792 429 | - |
| Eget kapital | 8 570 457 | 8 567 380 | 8 078 542 | 6 497 228 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 870 881 | 2 751 608 | 2 501 077 | 2 345 201 | - |
| Soliditet (%) | 81,0 % | 76,9 % | 77,2 % | 75,0 % | 73,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 34,8 mkr (2023) till 33,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 2,5 mkr, en nettomarginal på 7,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 81,0 % vid årets slut, upp från 75,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med kemiska produkter (SNI 46850). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
29,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,4 mkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB