Aktivt företag

Trollhättans Logi AB

AB Org.nr 5590445481
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-04

Vandrarhemsverksamhet.

Registrerat
28 december 2015
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 55201 Vandrarhemsverksamhet
Bransch (SNI)
SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
kapellgatan 35
C/o
Trollhättans logi ab
Postnummer & ort
46157 TROLLHÄTTAN
Registrerat namn
Trollhättans Logi ABReg 2015-12-28

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
1,3 mkr
▲ 0,5 %
Årets resultat
442 tkr
▲ 38,7 %
Tillgångar
721 tkr
▲ 52,2 %
Eget kapital
624 tkr
▲ 69,1 %
Soliditet
86,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
685 tkr
▲ 63,0 %
Totala skulder
97 tkr
▼ 7,2 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 343 541 1 336 952 1 338 197 869 068 459 147
Övriga externa kostnader 591 689 683 329 639 899 357 218 195 827
Personalkostnader 45 001 80 488 110 867 71 941 1 158
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 556 469 398 666 401 184 377 372 198 141
Resultat e. fin. poster 560 425 402 606 400 758 375 441 198 141
Resultat före skatt 560 425 402 606 400 758 375 441 198 141
Årets resultat 442 390 319 059 316 480 295 944 155 705
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 10 400 20 800 31 200 41 600
Omsättningstillgångar 721 000 463 246 577 552 512 198 292 933
Kassa & bank 685 357 420 435 373 476 385 104 150 447
Summa tillgångar 721 000 473 646 598 352 543 398 334 533
Eget kapital 623 955 369 065 369 906 428 426 292 482
Långfristiga skulder 1 579 393 285 - -
Kortfristiga skulder 95 466 104 188 228 161 114 972 42 051
Soliditet (%) 86,5 % 77,9 % 62,0 % 79,0 % 87,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2023, 1,3 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 442 tkr, en nettomarginal på 32,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 86,5 % vid årets slut, upp från 79,0 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,6 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, vandrarhemsverksamhet (SNI 55201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
41,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
32,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+30,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
70,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,55
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Trollhättans Logi AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-10

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-09 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-12 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-26 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Trollhättan

Andra registrerade bolag med säte i Trollhättan.

Alla företag i Trollhättan →