Aktivt företag
Tronex Elteknik AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra elinstallationer, service, felsökning och underhåll inom starkströms- och svagströmssystem i bostäder, kommersiella fastigheter och industrimiljöer.
- Registrerat
- 11 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Bransch (SNI)
- SNI 80090 Övrig säkerhetsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bäckvägen 67
- Postnummer & ort
- 70384 ÖREBRO
- Registrerat namn
- Tronex Elteknik ABReg 2025-06-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,9 mkr
▲ 15,0 %Årets resultat
289 tkr
▲ 126,0 %Tillgångar
589 tkr
▲ 36,9 %Eget kapital
349 tkr
▲ 86,4 %Soliditet
59,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
121 tkr
▼ 1,6 %Totala skulder
239 tkr
▲ 29,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 948 830 | 1 694 929 | 2 401 356 | 1 969 068 | 1 529 000 |
| Övriga externa kostnader | 463 661 | 446 447 | 239 096 | 160 081 | - |
| Personalkostnader | 735 635 | 728 921 | 913 600 | 407 890 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 321 417 | 222 894 | −67 440 | 174 550 | - |
| Resultat e. fin. poster | 318 422 | 222 395 | −67 479 | 174 550 | 411 000 |
| Resultat före skatt | 376 422 | 164 395 | 305 344 | 351 550 | - |
| Årets resultat | 289 442 | 128 092 | 241 695 | 274 596 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 588 792 | 430 182 | 516 413 | 1 621 008 | - |
| Kassa & bank | 120 860 | 122 847 | 153 220 | 1 471 574 | - |
| Summa tillgångar | 588 792 | 430 182 | 516 413 | 1 621 008 | - |
| Eget kapital | 349 480 | 187 538 | 291 946 | 1 042 251 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 239 312 | 184 644 | 224 467 | 205 934 | - |
| Soliditet (%) | 59,4 % | 54,3 % | 57,0 % | 83,0 % | 80,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 15,0 % jämfört med 2024, till 1,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 289 tkr, en nettomarginal på 14,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 59,4 % vid årets slut, ned från 83,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 51 % av bolagen med samma huvudbransch, elinstallationer (SNI 43210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+15,0 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
82,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB