Aktivt företag
Truxco Energy AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bolaget kommer att bedriva utveckling och försäljning av alternativa och förnyelsebara energikällor, system för tillvaratagande av alternativa och förnyelsebara energikällor samt annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 september 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 35120 Generering av elektricitet från förnybara energikällor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Önsvala Allé 6
- Postnummer & ort
- 24543 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Truxco Energy ABReg 2023-09-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
31,3 mkr
▲ 125,7 %Årets resultat
1,0 mkr
▲ 238,4 %Tillgångar
11,9 mkr
▲ 219,8 %Eget kapital
1,4 mkr
▲ 312,9 %Soliditet
14,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
628 tkr
▲ 393,2 %Totala skulder
10,1 mkr
▲ 197,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 31 323 394 | 13 880 437 |
| Övriga externa kostnader | 1 993 666 | 1 032 754 |
| Personalkostnader | 1 988 023 | 6 783 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 1 967 963 | −112 517 |
| Resultat e. fin. poster | 1 759 060 | −111 640 |
| Resultat före skatt | 1 314 060 | 388 360 |
| Årets resultat | 1 038 540 | 306 918 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 311 609 | - |
| Omsättningstillgångar | 11 636 453 | 3 736 537 |
| Kassa & bank | 627 756 | 127 278 |
| Summa tillgångar | 11 948 062 | 3 736 537 |
| Eget kapital | 1 370 458 | 331 918 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 10 132 604 | 3 404 619 |
| Soliditet (%) | 14,4 % | 8,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 125,7 % jämfört med 2024, till 31,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,0 mkr, en nettomarginal på 3,3 %.
- Soliditeten var 14,4 % vid årets slut, upp från 8,9 % (2024).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik (SNI 71124). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+125,7 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
75,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
10,4 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 2021.AI ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB
- A Bygg & Montage i Staffanstorp ABAB
- A Clarnell ABAB