Aktivt företag
Trygga Händer Hemtjänst AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-05
Hemtjänstföretag med inriktning och specialisering på demenssjukdomar, riktat till personer som bor i sin ordinarie bostad och som har svårigheter att på egen hand klara av att hantera vardagen. Företaget kommer att erbjuda tilläggstjänster i form av hushållsnära tjänster.
- Registrerat
- 4 februari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 88101 Öppna sociala insatser för äldre personer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Olof von dalins väg 21
- Postnummer & ort
- 31145 FALKENBERG
- Registrerat namn
- Trygga Händer Hemtjänst ABReg 2022-02-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
7,0 mkr
▲ 21,7 %Årets resultat
504 tkr
▲ 266,4 %Tillgångar
2,2 mkr
▲ 85,7 %Eget kapital
670 tkr
▲ 304,2 %Anställda
21
Medelantal
Kassa & bank
970 tkr
▲ 662,4 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 19,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 970 144 | 5 726 488 | 381 684 | 0 | - |
| Övriga externa kostnader | 513 385 | 522 364 | 123 132 | - | 30 800 |
| Personalkostnader | 5 599 210 | 5 163 738 | 319 644 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 971 947 | 170 412 | −76 864 | - | −30 800 |
| Resultat e. fin. poster | 969 595 | 157 835 | −76 864 | - | −30 800 |
| Resultat före skatt | 640 695 | 157 835 | −76 864 | - | −30 800 |
| Årets resultat | 504 470 | 137 689 | −76 864 | - | −30 800 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 510 886 | 375 194 | 155 188 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 725 726 | 828 957 | 156 884 | - | 269 200 |
| Kassa & bank | 969 910 | 127 214 | 74 919 | - | 269 200 |
| Summa tillgångar | 2 236 612 | 1 204 151 | 312 072 | - | 269 200 |
| Eget kapital | 670 295 | 165 825 | 28 136 | - | 25 000 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 202 388 | - | 244 200 |
| Kortfristiga skulder | 1 237 417 | 1 038 326 | 81 548 | - | - |
| Soliditet (%) | - | - | 9,0 % | - | 9,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 382 tkr (2023) till 7,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 504 tkr, en nettomarginal på 7,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Omsättningen var högre än hos 45 % av bolagen med samma huvudbransch, öppna sociala insatser för äldre personer (SNI 88101). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+21,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+327,3 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
75,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,39
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
332 tkr
21 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-10-31)
Registrerad: 2025-12-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-10-31)
Registrerad: 2025-03-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-10-31)
Registrerad: 2023-12-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-10-31)
Registrerad: 2023-05-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falkenberg
Andra registrerade bolag med säte i Falkenberg.
- 2-JO ABAB
- 24-7-52 Worldwide ABAB
- 247 Event ABAB
- 2B Bil Falkenberg ABAB
- 2Entertain ABAB
- 2Entertain Sverige ABAB
- 3-C Production ABAB
- 38:ans Sport Förvaltning ABAB