Aktivt företag
Tryggt Arbete i Skåne AB
Översikt
Bolaget skall bedriva konsultation och utbildning inom brandsäkerhet, benämnt heta arbeten, restvärdesräddning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 augusti 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 28133 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- Tryggt Arbete i Skåne ABReg 2019-09-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
948 tkr
▲ 6,5 %Årets resultat
158 tkr
▲ 18,6 %Tillgångar
1,0 mkr
▲ 366,8 %Eget kapital
637 tkr
▲ 32,9 %Soliditet
70,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
63 tkr
▼ 37,4 %Totala skulder
280 tkr
▲ 199,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 947 827 | 890 170 | 1 144 388 | 1 034 545 |
| Övriga externa kostnader | 484 685 | 628 528 | - | - |
| Personalkostnader | 62 926 | 15 025 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 339 606 | 210 492 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 280 163 | 204 240 | 593 384 | 445 853 |
| Resultat före skatt | 211 618 | 204 240 | - | - |
| Årets resultat | 157 768 | 133 049 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 106 055 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 003 506 | 108 931 | - | - |
| Kassa & bank | 62 682 | 100 156 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 003 506 | 214 986 | - | - |
| Eget kapital | 636 743 | 478 975 | - | - |
| Långfristiga skulder | 206 604 | 45 145 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 73 059 | −327 689 | - | - |
| Soliditet (%) | 70,3 % | 229,6 % | 64,8 % | 51,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 6,5 % jämfört med 2023, till 948 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 158 tkr, en nettomarginal på 16,6 %.
- Soliditeten var 70,3 % vid årets slut, upp från 51,9 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 40 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
35,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−2,9 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
24,8 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
948 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2026-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 23:ans Hem & Trägård ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4Consult ABAB
- 4max ABAB