Aktivt företag
TSR-ELSITE AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Aktiebolaget skall bedriva verksamhet inom byggindustrin med försäljning av varor och tjänster.
- Registrerat
- 24 april 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46502 Partihandel med elektronikkomponenter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bergkällavägen 43
- Postnummer & ort
- 19279 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- TSR-ELSITE ABReg 2021-12-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
31,3 mkr
▲ 93,8 %Årets resultat
500 tkr
▲ 117,5 %Tillgångar
10,8 mkr
▼ 25,3 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 64,2 %Anställda
5
Medelantal
Totala skulder
9,5 mkr
▼ 30,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 31 297 618 | 16 150 153 | 26 951 513 | 31 135 199 | 8 185 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 834 241 | 2 655 677 | 3 371 413 | 3 959 004 | - |
| Personalkostnader | 3 022 704 | 3 785 253 | 3 509 799 | 3 121 255 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 505 771 | −2 853 307 | −1 449 801 | −2 758 606 | - |
| Resultat e. fin. poster | 500 432 | −2 854 825 | −1 498 227 | −2 889 441 | 113 000 |
| Resultat före skatt | 500 432 | −2 854 825 | −1 498 227 | −2 889 441 | - |
| Årets resultat | 500 432 | −2 854 825 | −1 498 227 | −2 889 441 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 296 340 | 1 739 282 | 2 016 488 | 2 500 688 | - |
| Omsättningstillgångar | 9 460 965 | 12 652 455 | 15 525 631 | 14 444 399 | - |
| Kassa & bank | - | - | 0 | 14 641 | - |
| Summa tillgångar | 10 757 305 | 14 391 737 | 17 542 119 | 16 945 087 | - |
| Eget kapital | 1 279 330 | 778 897 | 133 722 | 464 227 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 9 477 975 | 13 612 840 | 17 408 397 | 16 480 860 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 0,7 % | - | 6,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 93,8 % jämfört med 2024, till 31,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 500 tkr, en nettomarginal på 1,6 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 1,00).
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med elektronikkomponenter (SNI 46502). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+93,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+39,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
39,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,00
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
6,3 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-14
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Byggkeramik Plattor ABAB
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB
- 2 B Aware ABAB