Aktivt företag
TTM Transport & Logistik AB
Översikt
Uppdaterad 2026-10-15
Kommer att bedriva konsult och förmedlingstjänster inom transport och logistikbranschen samt inom eventbranschen.
- Registrerat
- 14 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 52250 Logistikverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 77210 Uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 52310 Förmedling avseende godstransport
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Solbräckegatan 33
- Postnummer & ort
- 44245 KUNGÄLV
- Registrerat namn
- TTM Transport & Logistik ABReg 2023-05-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,5 mkr
▲ 35,5 %Årets resultat
469 tkr
▼ 48,5 %Tillgångar
1,8 mkr
▼ 15,6 %Eget kapital
1,4 mkr
▲ 23,8 %Soliditet
78,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 5,5 %Totala skulder
382 tkr
▼ 60,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 4 504 648 | 3 325 568 | 1 088 458 |
| Övriga externa kostnader | 2 779 521 | 1 479 767 | 433 731 |
| Personalkostnader | 1 084 893 | 649 027 | 172 674 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 593 657 | 1 149 399 | 471 601 |
| Resultat e. fin. poster | 591 847 | 1 149 568 | 471 345 |
| Resultat före skatt | 591 847 | 1 149 568 | 471 345 |
| Årets resultat | 468 502 | 909 319 | 373 001 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 309 500 | 160 750 | 187 750 |
| Omsättningstillgångar | 1 449 174 | 1 924 135 | 449 495 |
| Kassa & bank | 1 149 066 | 1 089 455 | 164 675 |
| Summa tillgångar | 1 758 674 | 2 084 885 | 637 245 |
| Eget kapital | 1 376 822 | 1 112 320 | 398 001 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 381 852 | 972 565 | 239 244 |
| Soliditet (%) | 78,0 % | 53,0 % | 62,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 35,5 % jämfört med 2024, till 4,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 469 tkr, en nettomarginal på 10,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 78,0 % vid årets slut, upp från 62,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 56 % av bolagen med samma huvudbransch, logistikverksamhet (SNI 52250). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+35,5 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
34,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,80
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,3 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-10-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kungälv
Andra registrerade bolag med säte i Kungälv.
- 0502Måleri ABAB
- 24Prod ABAB
- 2M Olsson AktiebolagAB
- 2MNordic Gothenburg ABAB
- 3-Stadsfastigheter ABAB
- 32 Streck ABAB
- 369 Ekonomipartner ABAB
- 3Des Rörläggeri ABAB