Aktivt företag

Tunnelvision AB

AB Org.nr 5592370075
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-14

Tunnelvision AB ska producera och främja kultur i bred bemärkelse inklusive konstnärlig och samhällsvetenskaplig forskning. Däri ingår artistisk verksamhet, forskning, distribution och försäljning av audiovisuella verk och konst.

Registrerat
15 januari 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 72200 Samhällsvetenskaplig och humanistisk forskning och utveckling
Bransch (SNI)
SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Sturegatan 9a
C/o
Ezana Mussie
Postnummer & ort
21150 MALMÖ
Registrerat namn
Tunnelvision ABReg 2020-01-15

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
162 tkr
▲ 66,5 %
Årets resultat
-21 tkr
▼ 143,5 %
Tillgångar
94 tkr
▼ 28,6 %
Eget kapital
70 tkr
▼ 23,3 %
Soliditet
74,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
74 tkr
▼ 30,5 %
Totala skulder
24 tkr
▼ 40,5 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 161 596 97 057 3 000 −2 −1
Övriga externa kostnader 107 978 138 689 11 167 18 759 27 810
Personalkostnader 104 814 - - 0 17 479
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −21 396 48 568 −10 968 −32 847 −58 295
Resultat e. fin. poster −21 147 48 660 −10 889 −32 957 −58 340
Resultat före skatt −21 147 48 660 −10 889 −32 957 −30 340
Årets resultat −21 147 48 660 −10 889 −32 957 −30 340
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 0 0 2 801 9 525
Omsättningstillgångar 93 947 131 568 47 871 55 959 100 448
Kassa & bank 74 103 106 674 43 793 51 694 91 304
Summa tillgångar 93 947 131 568 47 871 58 760 109 973
Eget kapital 69 725 90 872 42 212 53 101 86 058
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 24 222 40 696 5 659 5 659 23 915
Soliditet (%) 74,0 % 69,0 % 88,0 % 90,4 % 78,3 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Årets resultat blev en förlust på 21 tkr, en nettomarginal på −13,1 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 74,0 % vid årets slut, ned från 90,4 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,9 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 35 % av bolagen med samma huvudbransch, samhällsvetenskaplig och humanistisk forskning och utveckling (SNI 72200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−13,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−13,1 %
Årets resultat / omsättning
Balanslikviditet
3,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Tunnelvision AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-20

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-24 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-17 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-05 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-12 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Malmö

Andra registrerade bolag med säte i Malmö.

Alla företag i Malmö →