Aktivt företag
Tvinna Aktiebolag
Översikt
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt hyra ut lokaler och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 december 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skegrievägen 140
- Postnummer & ort
- 23661 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- Tvinna AktiebolagReg 2022-03-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,3 mkr
▲ 29,6 %Årets resultat
19 tkr
▼ 33,9 %Tillgångar
14,3 mkr
▼ 3,3 %Eget kapital
845 tkr
▲ 2,3 %Soliditet
6,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
442 tkr
▼ 63,0 %Totala skulder
13,4 mkr
▼ 3,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 273 482 | 2 526 154 | 3 533 575 | 1 953 000 | 1 952 961 |
| Övriga externa kostnader | 2 114 302 | 2 153 811 | 2 374 336 | - | 1 720 256 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 472 044 | 317 956 | 1 818 070 | - | 228 583 |
| Resultat e. fin. poster | −21 363 | −210 885 | 1 197 608 | 89 000 | 89 431 |
| Resultat före skatt | 26 637 | 37 656 | 896 032 | - | 78 103 |
| Årets resultat | 18 641 | 28 216 | 711 450 | - | 62 015 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 11 909 450 | 12 317 323 | 12 725 196 | - | 13 133 069 |
| Omsättningstillgångar | 2 360 546 | 2 440 631 | 1 982 767 | - | 1 102 176 |
| Kassa & bank | 441 786 | 1 195 054 | 1 209 710 | - | 69 082 |
| Summa tillgångar | 14 269 996 | 14 757 954 | 14 707 963 | - | 14 235 245 |
| Eget kapital | 845 322 | 826 681 | 798 465 | - | 87 015 |
| Långfristiga skulder | 6 979 154 | 7 391 657 | 7 891 661 | - | 8 891 665 |
| Kortfristiga skulder | 6 429 157 | 6 475 253 | 5 704 933 | - | 5 245 237 |
| Soliditet (%) | 6,0 % | 5,9 % | 7,1 % | 0,7 % | 0,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 29,6 % jämfört med 2024, till 3,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 19 tkr, en nettomarginal på 0,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 6,0 % vid årets slut, upp från 0,7 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,37).
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+29,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+18,8 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
2,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB