Aktivt företag
Tylösound AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Bolaget skall bedriva försäljning och uthyrning av ljud- och ljusanläggningar och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 oktober 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 82300 Arrangemang av kongresser och mässor
- Bransch (SNI)
- SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Berta Jönssonsväg 2
- Postnummer & ort
- 30241 HALMSTAD
- Registrerat namn
- Tylösound ABReg 2017-11-09
- Registrerat namn
- Tech 4 Event Rental HalmstadReg 2018-05-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,4 mkr
▼ 13,0 %Årets resultat
-564 tkr
▲ 66,5 %Tillgångar
2,7 mkr
▲ 0,5 %Eget kapital
311 tkr
▼ 23,6 %Soliditet
11,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
15 tkr
Totala skulder
2,4 mkr
▲ 8,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 408 635 | 7 364 516 | 10 610 187 | 5 903 788 |
| Övriga externa kostnader | 2 260 374 | 2 980 488 | - | - |
| Personalkostnader | 1 852 880 | 1 909 563 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −569 842 | −1 650 668 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −647 852 | −1 681 748 | 401 831 | −33 169 |
| Resultat före skatt | −563 852 | −1 681 748 | - | - |
| Årets resultat | −563 852 | −1 681 748 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 828 429 | 1 223 139 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 903 801 | 1 494 299 | - | - |
| Kassa & bank | 15 000 | 0 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 732 230 | 2 717 438 | - | - |
| Eget kapital | 311 136 | 406 987 | - | - |
| Långfristiga skulder | 490 534 | 1 570 110 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 930 560 | 656 341 | - | - |
| Soliditet (%) | 11,4 % | 17,4 % | 12,0 % | 4,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 10,6 mkr (2022) till 6,4 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 564 tkr, en nettomarginal på −8,8 %.
- Soliditeten var 11,4 % vid årets slut, upp från 4,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,99).
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, arrangemang av kongresser och mässor (SNI 82300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−8,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−8,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−13,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+2,8 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−181,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,99
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Halmstad
Andra registrerade bolag med säte i Halmstad.
- 021 Gruppen ABAB
- 035 Gruppen ABAB
- 035 Hus AktiebolagAB
- 035 Vård & Omsorg ABAB
- 1315 Invest ABAB
- 1389 Holding ABAB
- 16 FYRTIO ABAB
- 2 Fulle Menn Racing ABAB