Tyrilux Bil AB
Översikt
Bolaget skall bedriva handel med fordon och båtar, fordonselektrisk verkstad, detaljist- och grossistverksamhet inom fordonselektronik, förvaltning av lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva mark- och grundarbete, grävtjänst och entreprenad samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 januari 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Bransch (SNI)
- SNI 46712 Partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tagenevägen 18
- Postnummer & ort
- 42259 HISINGS BACKA
- Registrerat namn
- Tyrilux Bil ABReg 2005-09-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 614 798 | 33 405 755 | 35 847 657 | 51 848 425 | 21 243 542 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 323 289 | 6 439 843 | 3 222 108 | 3 195 398 | - |
| Personalkostnader | 4 869 003 | 6 823 070 | 4 200 138 | 4 237 664 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −146 781 | −1 109 669 | 222 377 | 5 720 016 | - |
| Resultat e. fin. poster | −185 658 | −1 276 294 | 125 094 | 5 513 474 | 790 289 000 |
| Resultat före skatt | 139 342 | −221 294 | 125 094 | 5 513 474 | - |
| Årets resultat | 138 956 | −221 294 | 93 686 | 4 795 816 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 539 600 | 568 508 | 570 912 | 452 967 | - |
| Omsättningstillgångar | 6 126 651 | 5 931 408 | 17 390 520 | 17 739 966 | - |
| Kassa & bank | 10 | 5 922 | 2 639 628 | 2 626 178 | - |
| Summa tillgångar | 6 666 251 | 6 499 916 | 17 961 432 | 18 192 933 | - |
| Eget kapital | 4 888 669 | 4 749 714 | 4 971 007 | 5 377 321 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 757 582 | 1 730 202 | 11 915 425 | 11 740 612 | - |
| Soliditet (%) | 73,0 % | 73,0 % | 32,0 % | 34,0 % | 31,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 139 tkr, en nettomarginal på 1,0 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 73,0 % vid årets slut, upp från 34,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hisings Backa
Andra registrerade bolag med säte i Hisings Backa.
- 1 Food Sverige ABAB
- 1731 Consulting ABAB
- 2ctrl Twocontrol ABAB
- 365 Elteknik ABAB
- 3B TECH ABAB
- 3D ButiksInredning ABAB
- 3PLGBG/VTOC i Göteborg ABAB
- 3R Solutions Holding ABAB