Aktivt företag
UCAB Utbildning AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-01
Bolaget ska bedriva verksamhet inom personalutbildning, befattningsutbildning samt fortbildning och vidareutbildning av anställda, betald av arbetsgivaren samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 september 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lövstagatan 49
- Postnummer & ort
- 72340 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- UCAB Utbildning ABReg 2024-04-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,1 mkr
▲ 4,8 %Årets resultat
-517 tkr
▼ 1165,5 %Tillgångar
343 tkr
▼ 13,6 %Eget kapital
-484 tkr
▼ 1567,1 %Soliditet
-140,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
14 tkr
▼ 92,8 %Totala skulder
827 tkr
▲ 127,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 125 794 | 2 981 990 | - | - |
| Övriga externa kostnader | 1 371 486 | 521 456 | 4 151 | 7 222 |
| Personalkostnader | 556 267 | 839 568 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −515 521 | −35 473 | −4 151 | −7 222 |
| Resultat e. fin. poster | −516 594 | −40 820 | −4 151 | −51 182 |
| Resultat före skatt | −516 594 | −40 820 | −4 151 | −51 182 |
| Årets resultat | −516 594 | −40 820 | −4 151 | −51 182 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 12 500 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 330 790 | 397 115 | 16 737 | 20 888 |
| Kassa & bank | 13 901 | 192 541 | 16 723 | 19 627 |
| Summa tillgångar | 343 290 | 397 115 | 16 737 | 20 888 |
| Eget kapital | −483 629 | 32 965 | 16 737 | 20 888 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 826 919 | 364 150 | - | - |
| Soliditet (%) | -140,9 % | 8,0 % | - | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 4,8 % jämfört med 2024, till 3,1 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 517 tkr, en nettomarginal på −16,5 %. Samtliga de senaste 4 åren har slutat med förlust.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−484 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,40).
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig utbildning (SNI 85599). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−16,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−16,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,8 %
2024 till 2025
Balanslikviditet
0,40
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-01
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB