Aktivt företag
Ucar Consult AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-01
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom både alternativ medicin och förnyelsebar energi. Företaget kommer även äga och förvalta fastigheter och värdepapper.
- Registrerat
- 10 september 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 29310 Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning för motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 46841 Partihandel med järnhandelsvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ulfsparregatan 45
- Postnummer & ort
- 55322 JÖNKÖPING
- Registrerat namn
- Ucar Consult ABReg 2023-01-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
72 tkr
▼ 68,4 %Årets resultat
6 tkr
▼ 93,8 %Tillgångar
1,1 mkr
▼ 4,4 %Eget kapital
460 tkr
▼ 17,7 %Soliditet
66,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
306 kr
▼ 88,7 %Totala skulder
306 tkr
▲ 17,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 72 099 | 228 250 | 869 096 | 580 534 | 328 530 |
| Övriga externa kostnader | 21 563 | 12 195 | 19 228 | 90 008 | 203 016 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 50 536 | 197 752 | 831 765 | 490 526 | 47 547 |
| Resultat e. fin. poster | 11 562 | 171 115 | 854 595 | 490 512 | −2 361 |
| Resultat före skatt | 11 562 | 126 115 | 641 595 | 369 512 | −2 361 |
| Årets resultat | 6 077 | 98 273 | 509 267 | 294 675 | −2 361 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 0 | 298 000 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 144 144 | 1 197 044 | 1 244 920 | 257 571 | 90 920 |
| Kassa & bank | 306 | 2 717 | 25 596 | 204 806 | 73 253 |
| Summa tillgångar | 1 144 144 | 1 197 044 | 1 244 920 | 555 571 | 90 920 |
| Eget kapital | 459 608 | 558 531 | 460 258 | 350 991 | 56 316 |
| Långfristiga skulder | 227 737 | 18 300 | 3 300 | 3 300 | 3 300 |
| Kortfristiga skulder | 77 799 | 241 213 | 447 362 | 80 280 | 31 304 |
| Soliditet (%) | 66,0 % | 72,0 % | 58,0 % | 92,0 % | 62,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 869 tkr (2022) till 72 tkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 6 tkr. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 66,0 % vid årets slut, ned från 92,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 15 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning för motorfordon (SNI 29310). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−68,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−31,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
1,3 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-07
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2017-12-31)
Registrerad: 2018-11-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Jönköping
Andra registrerade bolag med säte i Jönköping.
- & Palm ABAB
- +Rehab Sverige ABAB
- 0. Stolpe Bygg & Inredning ABAB
- 036 Bygg & VVS ABAB
- 036 Holding ABAB
- 036 Motorsport ABAB
- 1 Store Sweden ABAB
- 2Grow Company Sweden ABAB