Aktivt företag
Ufit AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-01
Aktiebolaget ska bedriva gymverksamhet, personlig träning, naprapat- och massagebehandlingar, försäljning av kosttillskott samt utbildning inom idrott och hälsa.
- Registrerat
- 27 oktober 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93130 Drift av gymanläggningar
- Bransch (SNI)
- SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fräsarvägen 24
- Postnummer & ort
- 14250 SKOGÅS
- Registrerat namn
- Ufit ABReg 2014-10-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,1 mkr
▲ 1,3 %Årets resultat
294 tkr
▲ 1292,2 %Tillgångar
1,4 mkr
▲ 7,9 %Eget kapital
319 tkr
▲ 1158,9 %Soliditet
24,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
535 tkr
▲ 47,5 %Totala skulder
1,0 mkr
▼ 15,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 144 367 | 5 078 185 | 5 210 377 | 5 314 236 | 5 253 773 |
| Övriga externa kostnader | 2 405 878 | 2 571 538 | - | - | 2 525 156 |
| Personalkostnader | 2 099 997 | 2 205 734 | - | - | 2 403 525 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 297 408 | −20 959 | - | - | 104 567 |
| Resultat e. fin. poster | 293 834 | −24 646 | −67 798 | −392 224 | 86 025 |
| Resultat före skatt | 293 834 | −24 646 | - | - | 93 189 |
| Årets resultat | 293 834 | −24 646 | - | - | 93 189 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 102 062 | 145 874 | - | - | 275 889 |
| Omsättningstillgångar | 1 254 348 | 1 111 582 | - | - | 1 322 187 |
| Kassa & bank | 535 056 | 362 793 | - | - | 562 245 |
| Summa tillgångar | 1 356 410 | 1 257 456 | 1 045 120 | 1 235 549 | 1 598 076 |
| Eget kapital | 319 190 | 25 355 | - | - | 345 768 |
| Långfristiga skulder | 104 000 | 117 000 | - | - | 188 500 |
| Kortfristiga skulder | 933 220 | 1 115 101 | - | - | 1 040 476 |
| Soliditet (%) | 24,0 % | 2,0 % | 5,0 % | 4,0 % | 23,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 1,3 % jämfört med 2024, till 5,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 294 tkr, en nettomarginal på 5,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 24,0 % vid årets slut, upp från 4,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, drift av gymanläggningar (SNI 93130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−0,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
92,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,34
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-07
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-11-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-11-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2022-01-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2021-01-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-06-30)
Registrerad: 2019-12-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Skogås
Andra registrerade bolag med säte i Skogås.
- 08 Byggkonsult ABAB
- 08 Fog ABAB
- 08 Glindra Redovisning ABAB
- 08 Isolering ABAB
- 08 konsult ABAB
- 13:e Protein Holding ABAB
- 13:e Protein Import AktiebolagAB
- 13:e Protein Import HoldCo ABAB